Miasto

Jakie finansowanie Kościoła w Polsce?

Druga debata z cyklu "Ile Kościoła w Polsce?" poświęcona sposobom finansowania związków wyznaniowych. Patronem jest "Szturm na szkoły".

11 września, środa, godz. 17:00, Bar Studio, ul. Plac Defilad 1, Warszawa (PKiN, siedziba Teatru Studio)

Zaproszenie do udziału w debacie przyjęli:
dr Michał Boni, Minister Administracji i Cyfryzacji
Przemysław Florjanowicz-Błachut, prawnik, przedstawiciel Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce
Barbara Labuda, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet
Eliza Olczyk, dziennikarka i publicystka, Rzeczpospolita
prof. Gerhard Robbers, międzynarodowy ekspert w dziedzinie relacji państwo-kościół, Uniwersytet w Trewirze
Adam Szostkiewicz, publicysta, Tygodnik Polityka
Spotkanie poprowadzi dr Agnieszka Liszka, członkini Zarządu Instytutu Spraw Publicznych.

Wydaje się, że nasza debata odbywa się we właściwym momencie. Niedawno media były zdominowane przez doniesienia, że „Episkopat Polski nie chce zaakceptować w obecnej formie projektu ustawy znoszącej Fundusz Kościelny”. W odpowiedzi na tę informację, rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że „wycofanie projektu przekształcenia Funduszu Kościelnego jest niemożliwe”.

Podczas naszej debaty musi więc paść pytanie o przyszłość Funduszu Kościelnego. Porozmawiamy też, jak powinno wyglądać finansowanie Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce? Czy państwo powinno je (współ)finansować? Jeśli nie, dlaczego? Jeśli tak, to na jakich zasadach? Czy państwo może określać Kościołom warunki przekazywania środków publicznych? Jak wiele powinni wiedzieć obywatele o finansach Kościoła pochodzących ze środków publicznych i jak to zorganizować?

Zastanowimy się też nad zaletami i wadami proponowanego 0,5% odpisu podatkowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych.

Tego samego dnia zostanie opublikowana przez ISP ekspertyza zagraniczna, przedstawiająca różne funkcjonujące w Europie rozwiązania dotyczące finansowania Kościołów i związków wyznaniowych.

Info o cyklu debat.

Organizatorami i partnerami cyklu są: Instytut Spraw Publicznych, Polityka, Szturm na szkoły, Bar Studio

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij