Miasto

Jak powstaje książka antropologiczna? Spotkanie z dr Grażyną Kubicą.

25 sierpnia, sobota, godz. 17.00, Świetlica KP "Na Granicy".

Zapraszamy na spotkanie z Dr Grażyną Kubicą, które odbędzie się 25 sierpnia (sobota) o godz. 17.00.

Porozmawiamy między innymi o tym  jak powstaje książka antropologiczna oraz jak tworzy się teksty naukowe o Śląsku Cieszyńskim i nie tylko. Spotkanie poprowadzi dr Grzegorz Studnicki (socjolog, antropolog  z Uniwersytetu Śląskiego oraz pracownik Muzeum Śląska Cieszyńskiego).

Dr Grażyna Kubica pochodzi z Ustronia, pracuje w zakładzie Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się problematyką śląską, ewangelicką i żydowską oraz antropologią wizualną, feministyczną i historią dyscypliny. Fotografuje. Jest autorką książek: Luteranie na Śląsku Cieszyńskim. Studium historyczno-socjologiczne (1996), Siostry Malinowskiego, czyli kobiety nowoczesne na początku XX wieku (2006), oraz opracowania Dziennika w ścisłym znaczeniu tego wyrazu Bronisława Malinowskiego (2002), a także wielu artykułów naukowych i tekstów literackich oraz kilku wystaw fotograficznych.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu:

CZYTAJ DALEJ! Letnia Czytelnia „Na Granicy”

Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” zaprasza do letniej czytelni przed budynkiem dawnej strażnicy na Moście Przyjaźni (ul. Zamkowa 1)!
W wakacyjne soboty (16.00 – 20.00)
oraz niedziele (12.00 – 16.00)
w lipcu: 29
w sierpniu: 4-5, 11-12, 25-26
we wrześniu: 1-2 i 8-9

proponujemy relaks na kocach i leżakach z książką oraz dyskusje, wykłady, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz koncerty.

Przenosimy na lato czytelnie z budynków do przestrzeni miejskiej
i zapraszamy do wspólnego czytania. W letnich czytelniach w Cieszynie, Gdyni, Łodzi, Toruniu i Białymstoku czekać będą książki i prasa (lokalne oraz o zasięgu ogólnopolskim), literatura i dobra publicystyka, warsztaty dla dzieci i dorosłych Do It Yourself oraz koncerty i dyskusje.

O PARKU KSIĄŻKI:

Polacy czytają mało książek. Badania czytelnictwa przygotowywane przez Bibliotekę Narodową zatrważają. W 2008 roku 62 proc. ankietowanych przyznało, że nie miało w ciągu roku kontaktu z książką. Dwa lata później liczba ta zmalała do 56 proc., ale zmieniły się kryteria „kontaktu z książką”.

W ostatnich badaniach kontakt z książką oznaczał przeczytanie lub przeglądanie jakiejkolwiek książki, albumu, poradnika, encyklopedii, słownika, e-booka. Polacy nie czytają tez prasy – 35 proc. badanych przyznaje, że nie zagląda do gazet, 41 proc. czyta prasę sporadycznie, regularnie czyta ją 24 proc. Projekt „Park książki” przewiduje stworzenie letnich czytelni, wyjście naprzeciw osobom, które nie zawsze same umieją trafić na książki.

Na trawnikach ustawione zostaną regały pełne książek – dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Dzieci zapraszamy do udziału w warsztatach. Rodzice i opiekunowie będą mogli w tym czasie usiąść i poczytać. Publikacje dostępne będą za darmo.

Specjalnie na potrzeby projektu przygotowana zostanie gazeta „Kurier książki”, na łamach której znajdą się omówienia dostępnych w czytelni książek. W gazecie „Kurier książki” do czytania zapraszać będą i ulubione książki polecać znane postaci – niekoniecznie celebryci życia intelektualnego, a aktorzy grający w popularnych serialach i filmach. Ich głos może dla wielu osób stać się zachętą do sięgnięcia po książkę. Tradycyjnym miejscem książki jest biblioteka – szkolna, domowa, miejska. Przenosimy książkę w nowe miejsce – przestrzeń miejską, by wypromować i zachęcić osoby, które trafią do letnich czytelni, by później jesienią i zimą wybrały się do miejskich bibliotek.

Projekt „Park książki” realizowany jest przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij