Miasto

„Jądro wieczności” w klubach KP

W styczniu w cyklu Kino zaangażowane z Planete Doc zapraszamy na Jądro wieczności (reż. Michael Madsen, Dania/Finlandia/Szwecja/Włochy 2009)
Szydłowiec, Wrocław, Cieszyn, Lublin, Gniezno, Trójmiasto, Toruń, Jelenia Góra, Łódź, Kalisz, Białystok

W styczniu w cyklu Kino zaangażowane z Planete Doc zapraszamy na Jądro wieczności (reż. Michael Madsen, Dania/Finlandia/Szwecja/Włochy 2009, 85 min)

Badanie Eurobarometru pokazuje, że energia atomowa cieszy się największym poparciem w krajach postkomunistycznych. […] Mogą za tym stać dwie przyczyny: obawa przed zależnością energetyczną od Rosji oraz odczuwany przez mieszkańców kompleks cywilizacyjnego zapóźnienia wobec Zachodu. […] Z tych samych badań dowiadujemy się, że szeregi przeciwników atomu rosną tam, gdzie toczy się żywa debata na ten temat – w Niemczech, we Francji, w Hiszpanii. Tymczasem w Polsce energetyka jądrowa jest przedmiotem ponadpartyjnego konsensusu: za budową elektrowni opowiada się i PO, i PiS. Brakuje politycznego kontekstu dla poważnej debaty, w której ludzie mogliby poznać wszystkie argumenty za i przeciw.
Adam Ostolski w wywiadzie dla dziennika „Metro”

Porozmawiajmy o atomie!

Zapraszamy na pokazy filmu Jądro wieczności i dyskusje:

SZYDŁOWIEC
14 stycznia, godz. 17.00, Świetlica na Radomskiej 5

WROCŁAW
16 stycznia, godz. 18.00, Falanster, ul. św. Antoniego 23

CIESZYN
17 stycznia, godz. 19.00, Świetlica KP, ul. Zamkowa 1

LUBLIN
17 stycznia, godz. 18.00, Kino ACK UMCS Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16

GNIEZNO
19 stycznia, godz. 18.00, CAS „Largo”, ul. Kościuszki 7

TRÓJMIASTO
24 stycznia, godz. 18.00, Świetlica KP, ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku

TORUŃ
25 styczeń, godz. 17.30, kino Centrum w CSW Znaki Czasu

JELENIA GÓRA
26 stycznia, godz. 18.00, Osiedlowy Dom Kultury,ul. Trzcińskiego 12

ŁÓDŹ
26 stycznia, godz. 18.00, Świetlica KP, ul. Piotrkowska 101

KALISZ
29 stycznia, niedziela, 18.00, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, ul. Łazienna 6, sala Studio

BIAŁYSTOK
30 stycznia, godz. 19.00, Wydział Historyczno-Socjologiczny UwB, Plac Uniwersytecki 1

O filmie:
„Onkalo” to po fińsku „schowek”. To również nazwa pierwszego podziemnego składu odpadów atomowych. Obecnie, istnieje ich na świecie około 250 tysięcy ton. Kompleks zostanie zamknięty i zabezpieczony, zaraz po zapełnieniu. Onkalo ma przetrwać około 100 tysięcy lat – mniej więcej tyle czasu odpady będą stanowić zagrożenie dla ludzi i środowiska. Żadna budowla wzniesiona przez człowieka nie przetrwała tak długo.
Reżyser Michael Madsen odwiedza budowę w trakcie prac nad kolejnym poziomem podziemnego składu. Przygląda się pracom z fascynacją i rosnącą niepewnością. Dzisiejszy świat narażony jest na rozmaite katastrofy, wojny i bezgraniczną ignorancję człowieka. Czy możliwe jest, że z jakiegoś powodu miejsce zostanie zapomniane? Czy za 10000 lat, ludzie będą nadal świadomi tego, co ukryto pod ziemią? Zrozumieją intencje inżynierów czy może otworzą podziemne korytarze tak jak otwarto grobowce faraonów? Czy w ogóle będziemy wtedy jeszcze istnieć jako gatunek? Pytania wprawiają w zakłopotanie ludzi z Onkalo, nadając zarazem filmowi głębszego, filozoficznego wymiaru. Odnoszą się przecież w równym stopniu do „tu i teraz” jak i pytania o to, dlaczego nie umiemy zapanować nad tym co robimy ze światem. Reżyser nie stara się być jednak demagogiem. Zwiedza podziemny świat z namaszczeniem, stosownym do rozmachu przedsięwzięcia i jego filozoficznych implikacji. Stworzona przez niego wizja emanuje elegancją i niezwykłym, schyłkowym pięknem. Brzmi monumentalną muzyką i dalekimi (kto wie czy nie przyszłymi) echami Odysei kosmicznej Stanleya Kubricka. Jego bohaterowie odkopali przecież tajemniczy obiekt ukryty w sercu Księżyca, ale w żaden sposób nie potrafili wyciągnąć z tego wniosków.
[opis dystrybutora]

Już teraz zapraszamy na kolejne pokazy:
luty – Recepta na klęskę (reż. John Webster, Finlandia 2008 );
marzec – Boski (reż. Paolo Sorrentino, Włochy 2008);
kwiecień – Niedokończony film (reż. Yael Hersonski, Niemcy, Izrael 2009).

— -
Pokazy organizowane przez Krytykę Polityczną i Against Gravity, dystrybutora filmu

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij