Seminarium prowadzone przez Krzysztofa Tomasika. 15 stycznia, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa.
Uniwersytet Krytyczny | Inna strona polskiego kina | Kobiety za kamerą – polskie reżyserki
Prowadzenie: Krzysztof Tomasik
15 stycznia, wtorek, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
Po raz pierwszy zajmiemy nie tym co przed, ale za kamerą. Opowieść o reżyserkach to nie tylko nieco inna historia polskiego kina, ale także opowieść o marginalizowaniu kobiet w przestrzeni publicznej. Czy polskie reżyserki to tylko Holland i Sass? Co się stało z absolwentkami łódzkiej Filmówki, dlaczego tak niewiele z nich przebiło się do samodzielnej twórczości fabularnej? Kim były te, którym udało się zadebiutować? Jak wiele ze zrealizowanych przez nie filmów wpisuje się w nurt kina kobiecego? Od Wandy Jakubowskiej i Marii Kaniewskiej, przez Hankę Włodarczyk, Ewę Kruk po Jolantę Słobodzian.
Cykl „Inna strona polskiego kina” realizowany jest w ramach Uniwersytetu Krytycznego. Polskie kino jest tak naprawdę nieznane – to zdanie leży u podstaw nowego cyklu seminariów Krzysztofa Tomasika. W czasie kolejnych spotkań rozmowa dotyczyć będzie poruszanych przez rodzimą kinematografię tematów, które nie kojarzą się z polskim filmem: mniejszościami seksualnymi, erotyką, feminizmem. Zastanawiać będziemy się nie tylko, jak te tematy zostały zaprezentowane, ale także w jaki sposób zostały odczytane przez krytykę filmową i do czego służyły scenarzystom i reżyserom. Przy okazji pojawić się musi pytanie czy spojrzenie na polskie kino z innej niż zazwyczaj strony daje szansę okryć twórców niesłusznie zapomnianych i ich dokonania, niefunkcjonujące w powszechnej świadomości. Wszystkie spotkania będą licznie ilustrowane zarówno zdjęciami, jak i fragmentami filmów.
Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2011-2013” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.