Miasto

„Imperium peryferii” – dyskusja o Rosji

kagarlicki_420

Zapraszamy na spotkanie wokół książki "Imperium peryferii" Borysa Kagarlickiego. Goście: Małgorzata Nocuń i Jan Sowa. 8 grudnia, wtorek, godz. 18.30, Massolit Books & Cafe, ul. Felicjanek 4, Kraków

Zapraszamy na dyskusję wokół monumentalniej historii Rosji – pisanej z perspektywy teorii systemów światów – Imperium peryferii. Rosja i system światowy autorstwa Borysa Kagarlickiego.

Goście: Małgorzata Nocuń („Nowa Europa Wschodnia”), Jan Sowa (Instytut Kultury UJ). Prowadzenie: Michał Pospiszyl (Klub KP w Krakowie)

8 grudnia, wtorek, godz. 18.30, Massolit Books & Cafe, ul. Felicjanek 4, Kraków

Dlaczego Rosja – największy kraj na świecie – w ramach globalnej gospodarki odgrywa rolę raczej peryferyjną i niepodmiotową? Z czego wynika taka pozycja i dlaczego pomimo ogromnych zasobów surowcowych sytuacja ta nie ulega zmianie? Kagralicki w swojej bardzo oryginalnej historii Rosji zastanawia się nad splotami – pomijanych w głównonurtowej historiografii – okoliczności, by pokazać, jak z pozoru banalne i nieznaczące fakty zmieniają bieg historii. Zastanowimy się w tym kontekście z jednej strony nad (nie)szczególnym miejscem, jakie zajmuje z perspektywy wallersteinowskiej Rosja oraz ewentualnymi ograniczeniami takiej wizji globalnego kapitału, która skupia się na koncentracjach w ramach granic międzypaństwowych, być może pomijając dużo bardziej skomplikowane relacje, w które wkomponowana jest współczesna gospodarka.

Małgorzata Nocuń jest zastępczynią redaktora naczelnego dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”. W latach 2004-2008 dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”, obecnie stale współpracuje z „Tygodnikiem”. W 2004 r. relacjonowała Pomarańczową Rewolucję. Laureatka ukraińskiej nagrody dziennikarskiej Złote Pióro. Współautorka książek Białoruś – Kartofle i dżinsy (Kraków 2007), Ograbiony Naród. Rozmowy z intelektualistami białoruskimi (Wrocław
2008). Współprowadzi blog trzyzolwie.tygodnik.onet.pl

Jan Sowa studiował filologię polską, filozofię i psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz na Uniwersytecie Paris 8 w Saint-Denis. Doktor socjologii. Wspólnie z Piotrem Mareckim Fundator Fundacji Korporacja Ha!art. Jest autorem i redaktorem kilku książek z zakresu psychologii, socjologii i krytyki społecznej. Wydał zbiór esejów Sezon w tatrze lalek (2003), książki Ciesz się, późny wnuku! Kolonializm, globalizacja i demokracja radykalna (2008) oraz Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą (2012). Pracuje w Instytucie Kultury UJ.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij