Zapraszamy na spotkanie wokół książki "Imperium peryferii" Borysa Kagarlickiego. Goście: Małgorzata Nocuń i Jan Sowa. 8 grudnia, wtorek, godz. 18.30, Massolit Books & Cafe, ul. Felicjanek 4, Kraków
Zapraszamy na dyskusję wokół monumentalniej historii Rosji – pisanej z perspektywy teorii systemów światów – Imperium peryferii. Rosja i system światowy autorstwa Borysa Kagarlickiego.
Goście: Małgorzata Nocuń („Nowa Europa Wschodnia”), Jan Sowa (Instytut Kultury UJ). Prowadzenie: Michał Pospiszyl (Klub KP w Krakowie)
8 grudnia, wtorek, godz. 18.30, Massolit Books & Cafe, ul. Felicjanek 4, Kraków
Dlaczego Rosja – największy kraj na świecie – w ramach globalnej gospodarki odgrywa rolę raczej peryferyjną i niepodmiotową? Z czego wynika taka pozycja i dlaczego pomimo ogromnych zasobów surowcowych sytuacja ta nie ulega zmianie? Kagralicki w swojej bardzo oryginalnej historii Rosji zastanawia się nad splotami – pomijanych w głównonurtowej historiografii – okoliczności, by pokazać, jak z pozoru banalne i nieznaczące fakty zmieniają bieg historii. Zastanowimy się w tym kontekście z jednej strony nad (nie)szczególnym miejscem, jakie zajmuje z perspektywy wallersteinowskiej Rosja oraz ewentualnymi ograniczeniami takiej wizji globalnego kapitału, która skupia się na koncentracjach w ramach granic międzypaństwowych, być może pomijając dużo bardziej skomplikowane relacje, w które wkomponowana jest współczesna gospodarka.
Małgorzata Nocuń jest zastępczynią redaktora naczelnego dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”. W latach 2004-2008 dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”, obecnie stale współpracuje z „Tygodnikiem”. W 2004 r. relacjonowała Pomarańczową Rewolucję. Laureatka ukraińskiej nagrody dziennikarskiej Złote Pióro. Współautorka książek Białoruś – Kartofle i dżinsy (Kraków 2007), Ograbiony Naród. Rozmowy z intelektualistami białoruskimi (Wrocław
2008). Współprowadzi blog trzyzolwie.tygodnik.onet.pl
Jan Sowa studiował filologię polską, filozofię i psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz na Uniwersytecie Paris 8 w Saint-Denis. Doktor socjologii. Wspólnie z Piotrem Mareckim Fundator Fundacji Korporacja Ha!art. Jest autorem i redaktorem kilku książek z zakresu psychologii, socjologii i krytyki społecznej. Wydał zbiór esejów Sezon w tatrze lalek (2003), książki Ciesz się, późny wnuku! Kolonializm, globalizacja i demokracja radykalna (2008) oraz Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą (2012). Pracuje w Instytucie Kultury UJ.