Miasto

Ile sztuki w Ostrowcu?

Z rzeźbami plenerowymi dzieje się to, co z całą przestrzenią publiczną miasta – niszczeją i znikają.

Na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego stoi około czterdziestu rzeźb. To głównie obiekty z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wiele mozaik i murali już zniknęło przy okazji odnawianiu elewacji i termomodernizacji budynków. Teraz pogarsza się coraz bardziej stan techniczny nieremontowanych rzeźb. Dzieje się z nimi to, co z całą przestrzenią publiczną miasta – niszczeją i znikają. Członkowie Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z Tej Bajki chcą przypomnieć mieszkańcom Ostrowca, że jest to część miejskiego dobra wspólnego. I że o tę plenerową galerię sztuki warto zacząć dbać.

W Pracowni Otwartej Kontroli Jakości, czyli na terenie niedziałającej huty w Ostrowcu Świętokrzyskim, na co dzień siedzibie Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z Tej Bajki, 31 maja i 1 czerwca odbyły się warsztaty Ile sztuki w mieście?. Uczestnicy, ucząc się obsługi kilku internetowych narzędzi komunikacji, wspólnie opracowywali kampanię społeczną. Jej tematem są zaniedbane miejskie rzeźby, mozaiki i murale. Podczas warsztatów pojawiły się pomysły na różne sposoby, jak zaangażować mieszkańców w starania o ratowanie tego fragmentu lokalnego dziedzictwa kulturalnego.

Po drugim dniu warsztatów Ile sztuki w mieście? Titanpad, Twitter i Bambuser mamy w małym paluszku. Podzieleni na dwie grupy – techniczną i merytoryczną – opracowaliśmy działania na najbliższy czas – podsumowuje weekendowe warsztaty Wojtek Mazan ze Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki.

Uczestnikami warsztatów byli członkowie Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z Tej Bajki i Klubu Krytyki Politycznej, a także aktywiści z Włoch i Hiszpanii. Luca Cafagna i Miguel Ongil prezentowali wykorzystanie nowych mediów w kampaniach społecznych w ich rodzimych organizacjach.

Organizatorami warsztatów były Klub Krytyki Politycznej w Ostrowcu i Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z Tej Bajki. Warsztaty były częścią projektu Demokracja 4.0.

Relacja z warsztatów Ostrowiec.tv.


Zobacz też:

Fotorelacja z warsztatów.

O inicjatywie ratowania ostrowieckich rzeźb informuje też TVP Kielce.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Monika Pastuszko
Monika Pastuszko
Kulturoznawczyni, społeczniczka
Kulturoznawczyni, społeczniczka. Zajmuje się historią społeczną Ostrowca Świętokrzyskiego, zwłaszcza historią społeczności żydowskiej.
Zamknij