Z rzeźbami plenerowymi dzieje się to, co z całą przestrzenią publiczną miasta – niszczeją i znikają.
Na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego stoi około czterdziestu rzeźb. To głównie obiekty z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wiele mozaik i murali już zniknęło przy okazji odnawianiu elewacji i termomodernizacji budynków. Teraz pogarsza się coraz bardziej stan techniczny nieremontowanych rzeźb. Dzieje się z nimi to, co z całą przestrzenią publiczną miasta – niszczeją i znikają. Członkowie Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z Tej Bajki chcą przypomnieć mieszkańcom Ostrowca, że jest to część miejskiego dobra wspólnego. I że o tę plenerową galerię sztuki warto zacząć dbać.
W Pracowni Otwartej Kontroli Jakości, czyli na terenie niedziałającej huty w Ostrowcu Świętokrzyskim, na co dzień siedzibie Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z Tej Bajki, 31 maja i 1 czerwca odbyły się warsztaty Ile sztuki w mieście?. Uczestnicy, ucząc się obsługi kilku internetowych narzędzi komunikacji, wspólnie opracowywali kampanię społeczną. Jej tematem są zaniedbane miejskie rzeźby, mozaiki i murale. Podczas warsztatów pojawiły się pomysły na różne sposoby, jak zaangażować mieszkańców w starania o ratowanie tego fragmentu lokalnego dziedzictwa kulturalnego.
– Po drugim dniu warsztatów Ile sztuki w mieście? Titanpad, Twitter i Bambuser mamy w małym paluszku. Podzieleni na dwie grupy – techniczną i merytoryczną – opracowaliśmy działania na najbliższy czas – podsumowuje weekendowe warsztaty Wojtek Mazan ze Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki.
Uczestnikami warsztatów byli członkowie Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z Tej Bajki i Klubu Krytyki Politycznej, a także aktywiści z Włoch i Hiszpanii. Luca Cafagna i Miguel Ongil prezentowali wykorzystanie nowych mediów w kampaniach społecznych w ich rodzimych organizacjach.
Organizatorami warsztatów były Klub Krytyki Politycznej w Ostrowcu i Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z Tej Bajki. Warsztaty były częścią projektu Demokracja 4.0.
Relacja z warsztatów Ostrowiec.tv.
–
Zobacz też:
Fotorelacja z warsztatów.
O inicjatywie ratowania ostrowieckich rzeźb informuje też TVP Kielce.