Spotkania, dyskusje, prezentacje dotyczące kultury w Cieszynie.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia czynnego udziału w Kongresie Kultury i Komunikacji, który odbędzie się 2- 4 grudnia 2013r. Podczas trzech dni dyskutować będziemy nad następującymi zagadnieniami: „Edukacja Kulturalna” (2-3.12.2013) i „Ekonomia Kultury” (4.12.2013).
W tym roku, na podstawie badań, obserwacji oraz regularnych spotkań, wybraliśmy dwa kluczowe obszary tematyczne, które uważamy za priorytety w dyskusji o kulturze. Stały się one równocześnie hasłami wywoławczymi dla II Kongresu Kultury i Komunikacji w Cieszynie.
Jako przedstawicielom i inicjatorom Kongresu Kultury i Komunikacji w Cieszynie zależy nam na Państwa czynnym udziale w powyższym przedsięwzięciu. Mamy nadzieję zgromadzić jak najszerszą grupę zainteresowanych mieszkańców miasta i okolic (bez względu na wiek i wykształcenie). Tylko dzięki Państwa pomocy uda nam się wypracować konkretne modele współpracy.
PROGRAM KONGRESU:
1] SPACER – Edukacja kulturalna
2 grudnia 2013 (poniedziałek) / godz. 15.00
start: Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” (ul. Zamkowa 1)
„Miasto Cieszyn nie prowadzi statystyk dotyczących zapotrzebowania mieszkańców na działania z zakresu edukacja kulturalnej” (Burmistrz Miasta Cieszyna, informacja publiczna z dn. 18.10.2013)
W Cieszynie zajęcia z zakresu edukacji kulturalnej realizowane są w placówkach oświatowych oraz instytucjach kultury finansowanych przez Miasto Cieszyn. Wachlarz programów jest zróżnicowany ze względu na ilość i grupę odbiorców. Oprócz oferty podmiotów miejskich istnieje wiele płatnych i bezpłatnych zajęć. Inicjatywy te organizowane są przez organizacje pozarządowe, prywatne podmioty oraz grupy oddolne. Program to jednak nie wszystko. Jakie są oczekiwania i potrzeby kulturalne mieszkańców? Jak obywatele Cieszyna odnoszą się do stałej oferty? Czy jest dla nich dostępna?
Spacer poprowadzą specjaliści:
Maciej Zygmunt (Regionalne Obserwatorium Kultury Regionalnego Ośrodka Kultury) Aleksander Lysko (Regionalne Obserwatorium Kultury Regionalnego Ośrodka Kultury)
2] Stwórzmy sieć edukacji kulturalnej!
3 grudnia 2013 (wtorek) / godz. 17.00
miejsce: Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” (ul. Zamkowa 1)
Nieważne, czy jesteś członkiem organizacji pozarządowej, nauczycielem w szkole bądź przedszkolu, prowadzisz warsztaty w instytucji publicznej, jesteś naukowcem, harcerką, prywatnym nauczycielem sztuki lub pasjonatką, która z własnej inicjatywy zajmuje się edukacją kulturalną. Pokaż innym, jak realizujesz pomysły i włączasz do nich innych (uczniów, społeczność lokalną, osoby o szczególnych potrzebach).
Aby zgłosić się na forum pomysłów i inspiracji z zakresu edukacji kulturalnej należy do 1.12.13 r. skontaktować się z organizatorami.*
Aby wziąć udział jako uczestnik – mieszkaniec wystarczy przyjść, gdyż spotkanie jest otwarte. Po wprowadzeniu dr Jolanty Skutnik (KEK UŚ) odbędą się prace w zespołach złożonych z uczestników spotkania. Będziemy w podgrupach pracować nad konkretnymi pomysłami, dotyczącymi wykorzystania lokalnych więzi i możliwości w celu wspierania edukacji kulturalnej. W wyniku spotkania stworzymy bazę, która posłuży nam do dalszej pracy oraz stworzy platformę dzielenia się kompetencjami i współpracy przy realizacji pomysłów.
* Kontakt:
[email protected] / tytuł maila: edukacja kulturalna
Joanna Wowrzeczka, tel: 607 051 752
Anna Studnicka-Cieplak, tel: 668 444 890
3] Odnajdźmy punkty wspólne dla biznesu i kultury.
4 grudnia 2013 (środa) / godz. 17.00
miejsce: Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” (ul. Zamkowa 1)
Drugi dzień Kongresu będzie poświęcony tematyce ekonomii i inwestycji w kulturę. Przy wspólnych stołach zasiądą m.in. lokalni przedsiębiorcy, urzędnicy powiatowi i samorządowi, radni, reprezentanci sektora kultury, artyści oraz mieszkańcy Cieszyna. Rozmowa na temat tego jak kultura wpływa na ekonomię danego miejsca i do czego biznes może kultury “użyć” będzie miała za zadanie odnalezienie “punktów” na mapie Cieszyna, w których zbiegają się nasze wspólne interesy, a w rezultacie wytyczenie dróg współdziałania. To właśnie ze strony przedstawicieli lokalnych przedsiębiorców padną propozycje debaty. Będziemy rozmawiać m.in. o “turystyce kulturowej” czy „o ofercie kulturalnej i edukacyjnej dla kadr pracowniczych”. Formułę spotkania zaplanowaliśmy jako pracę w grupach tematycznych prowadzonych przed wyznaczonych wcześniej moderatorów. Będą miały charakter warsztatowy, mający na celu wypracowanie konkretnych propozycji i rozwiązań.
* Kontakt:
[email protected] / tytuł maila: ekonomia kultury
Joanna Rzepka-Dziedzic, tel: 502 764 146
Barbara Wrona, tel: 515 261 827
* O Kongresie Kongres Kultury i Komunikacji w Cieszynie
to inicjatywa oddolna organizowana przez obywateli i obywatelki miasta Cieszyna. Współtworzą ją zarówno osoby związane z organizacjami pozarządowymi jak i instytucjami oraz lokalni twórcy i animatorzy kultury. W 2012 roku, dzięki zaangażowaniu ponad 150 uczestników „Kongresu Kultury i Komunikacji”, udało nam się przeprowadzić pierwszą edycję wydarzenia. Partnerami działania było Miasto Cieszyn, Starostwo Powiatowe oraz Marszałek Województwa Śląskiego. Podczas otwarcia swoje wykłady mieli prof. Tadeusz Sławek, prof. Katarzyna Olbrycht i dr Łucja Ginko. W wyniku pracy w pięciu zespołach roboczych koordynowanych przez lokalnych liderów (Mariusz Andrukiewicz – Fundacja „Być Razem”, Bogusław Słupczyński – CST, Joanna Rzepka-Dziedzic – galeria „Szara”, Michał Paluch i Wojciech Szczurek – Transgraniczne Centrum Wolontariatu) opracowaliśmy postulaty i kierunki kultury, które miały stać się punktem wyjścia do współtworzenia „Strategii Rozwoju Miasta Cieszyna”. Od czasu pierwszego kongresu, dzięki środkom z „Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego” uzyskanymi przez Świetlicę Krytyki Politycznej w Cieszynie, udało się przeprowadzić badania na temat dostępu i uczestnictwa w kulturze w Cieszynie. Poza tym zorganizowaliśmy spotkanie otwarte Zoom na kulturę. Co ważne, regularnie spotykamy się w celu pracy nad zmianami w polityce kulturalnej oraz w programach dotyczących kultury.