Debata poświęcona problematyce HIV/AIDS z udziałem m.in. dr Elizabeth Pisani i Kingi Dunin odbędzie się we wtorek, 3 grudnia o godz. 19.00 w Świetlicy KP w Trójmieście.
Nie mamy bardziej stygmatyzującego fenomenu we współczesnej kulturze w Polsce niż HIV/AIDS. Możemy być chorzy na raka, ubodzy, możemy być nawet przestępcami. Społeczeństwo odmawia jednak w przestrzeni publicznej prawomocności istnienia wirusa HIV, dróg jego przenoszenia, życia z HIV/AIDS. Po prostu o tym się nie mówi, nie wypada, budzi strach, powoduje powszechne wyparcie zjawiska. Zajęcie się tematem, to wejście w szarą strefę antropologii, medycyny, socjologii i polityki.
Opis książki:
Jakub Janiszewski w swojej książce poszukuje powodów uprzedzeń wobec osób żyjących z HIV/AIDS. Zastanawia się dlaczego, przy postępujących osiągnięciach medycyny, życie samych chorych toczy się w ukryciu, na marginesie społeczności zdrowych. Zdrowi przedstawiciele społeczeństwa zdają się nie zauważać „realności” choroby, nikt nie mówi im o zagrożeniu w przystępny sposób, kiedy już próbuje, często zostaje oskarżony o promocję zachowań dewiacyjnych i promocję narkotyków, jak w przypadku kampanii „Seks w moim mieście” kierowanej do mężczyzn mających seks z mężczyznami. Jaki jest stan zdrowia publicznego w Polsce, szczególnie w kontekście epidemiologicznym, czy polskie instytucje funkcjonują w zadowalający sposób, a organizacje pozarządowe w aktualnych warunkach prawno-finansowych mogą dokonać cudów w kwestii prewencji? Może Czy w Polsce może dojśc do takiej sytuacji jak w Grecjji, gdzie w 2012 roku na tydzień przed wyborami parlamentarnymi w centrum Aten umundurowane oddziały policji zatrzymały setki podejrzanych o prostytucję kobiet i wykonano u nich testy w kierunku HIV?
Debata HIV/AIDS sygmaty nad stygmatami odbędzie się we wtorek 3 grudnia, wtorek, godz. 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście. Gośćmi debaty prowadzonej przez Tomasza Stawiszyńskiego (Krytyka Polityczna) będą Elizabeth Pisani, Kinga Dunin (Krytyka Polityczna), Kuba Janiszewski (Tok FM), dr Maria Jankowska (Akademia Medyczna).
Elizabeth Pisani, absolwentka sinologii na Uniwersytecie Oksfordzkim, pracowała najpierw jako reporterka agencji Reuters w Chinach, potem porzuciła zawód dziennikarki na rzecz pracy w sektorze zdrowotnym. Ukończyła studia magisterskie w London School of Hygiene & Tropical Medicine, później zaś, na tej samej uczelni obroniła doktorat w dziedzinie epidemiologii. Jej książka napisana reporteskim, żywym stylem stanowi podsumowanie kilkunastu lat pracy – najpierw jako pracownicy UNAIDS, potem – jako doradczyni rządu Indonezji w kwestiach powiązanych z budową systemu zapobiegania i leczenia HIV/AIDS. Pisani polemizuje w niej z szeregiem utartych przeświadczeń na temat epidemii, szczególnie zaś podkreśla szkody, do jakich może doprowadzić pokusa lansowania uniwersalizacji rozwiązań i taktyk lekceważących lokalne konteksty kulturowe. http://www.wisdomofwhores.com/
Jakub Janiszewski, dziennikarz radia Tok FM. Ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Dziennikarstwem zajmuje się od 1999 roku. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, gdzie publikuje reportaże i wywiady. W 2006 opisał historię czterech młodych kobiet zakażonych wirusem HIV przez Simona Mola – znanego działacza na rzecz imigrantów. Wkrótce potem zajął się innym tematem powiązanym z HIV – polityką narkotykową. W swoich audycjach próbuje pokazać problematykę społeczną w kontekście systemu legislacyjnego i praw człowieka. Był nominowany do nagrody Mediatory 2006.
Więcej o książce Kto w Polsce ma HIV?
Kinga Dunin – socjolożka, publicystka, pisarka, krytyczka literacka. Jedna z głównych postaci środowiska „Krytyki Politycznej”. Po roku 1989 współpracowała z ruchem feministycznym. Współzałożycielka partii Zielonych. Wieloletnia Felietonistka „Wysokich Obcasów” (dodatku „Gazety Wyborczej”). Autorka licznych publikacji (m.in. Tao gospodyni domowej, Karoca z dyni – finalistka Nagrody Literackiej Nike w 2001) i opracowań naukowych (m.in. współautorka i współredaktorka pracy socjologicznej Cudze problemy. O ważności tego, co nieważne). Autorka książki „Czytając Polskę. Literatura polska po roku 1989 wobec dylematów nowoczesności” oraz zbioru felietonów „Zadyma”. W 2012 nakładem Wydawnictwa KP ukazała się jej książka „Kochaj i rób”. Uczy socjologii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
dr.n.med. Maria Jankowska – specjalista chorób zakaźnych, nauczyciel akademicki Akademii Medycznej w Gdańsku, zastępca ordynatora oddziału klinicznego dla zakażonych HIV, lekarz Poradni Zakażeń Retrowirusowych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Doświadczenie kliniczne w leczeniu zakażenia HIV od 1986. Posiada certyfikat edukatora w zakresie HIV/AIDS wydany przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Laureat odznaki „Czerwonej kokardki” w 2002r.