Miasto

Hańba! w Szufladzie

Zbuntowana orkiestra powraca do Gniezna! Już w najbliższą niedzielę będzie można ją usłyszeć w Centrum Kultury Szuflada.

Zbuntowana orkiestra powraca do Gniezna! Już w najbliższą niedzielę będzie można ją usłyszeć w Centrum Kultury Szuflada, a jej występ stanie się częścią naszej historycznej akcji.

Zapraszamy jako Klub KP w Gnieźnie i dzięki uprzejmości CK Szuflada.

21 lutego, niedziela, godz. 20.00, Centrum Kultury Szuflada, ul. Moniuszki 4a, Gniezno.

O zespole:
Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa „Hańba!” jest muzyczno-literacką fikcją udowadniającą, że punk rock nie powstał na Wyspach Brytyjskich w hałaśliwych latach 70., lecz stworzono go w burzliwych czasach II Rzeczypospolitej, które były nie tylko rozkwitem kultury, sztuki i techniki, ale również okresem niszczenia demokracji, autorytarnych rządów Sanacji i jej imperialistycznych zapędów. Czterech krakowskich muzyków przy pomocy podwórkowego instrumentarium (banjo, bęben, akordeon, tuba) oraz wsparciu międzywojennych poetów (Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego) wciela się w wykreowane postacie i łączy muzyczne inspiracje (punkowe, folkowe, klezmerskie), aby stworzyć własną opowieść o tym najbardziej „literackim” okresie w historii Polski.

Hańba! występowała już m.in. na OFF Festiwalu (2015), 36. Euroradio Folk Festival – EtnoKraków (2015), Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” (2015), Visegard Wave w Czeremsze (2014) czy Skrzyżowaniu Kultur – Sounds Like Poland (2014), a także w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta (2014) oraz Muzeum Historii Żydów Polskich Polin (2015). W sierpniu 2015 roku koncert orkiestry zbuntowanej na ulicach katowickiego Nikiszowca został zarejestrowany przez amerykańską rozgłośnię KEXP.

W 2014 roku zespół otrzymał nagrodę specjalną im. Czesława Niemena podczas 17. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, przyznaną za „szczególną ekspresję i odwagę sceniczną”.

Pierwsza płyta długogrająca orkiestry, zarówno w formie CD, jak i winylowej, ukaże się już na początku lutego 2016 (a raczej, jak sami by powiedzieli, 1936) roku. Materiał został zarejestrowany w Studiu S4 Polskiego Radia pod czujnym okiem Wojciecha Przybylskiego, a następnie zmiksowany i zmasterowany przez Jacka Gładkowskiego. Wydawcą albumu jest Antena Krzyku, którą w przedsięwzięciu wspiera Karoryfer Lecolds. Płytę patronatem medialnym objęli: Program Drugi Polskiego Radia, TVP Kultura oraz portal TegoSłucham.pl. Autorami oprawy graficznej albumu są Michał Sitkiewicz i Gabriela Szewczyk (BK Production), artyści tworzący projekt collodion.pl Fotografie, wykonane w szlachetnej technice mokrego kolodionu, powstały między innemi w więzieniu Świętego Michała (obecnym Muzeum Archeologicznym) w Krakowie. Całość nawiązuje do dawnych „albumów przestępców”. Słowo wstępne przygotował zaś Ziemowit Szczerek, który na wzmianki o orkiestrze zbuntowanej natykał się niejednokrotnie w międzywojennej prasie…

Album promuje film muzyczny Gmachy, również dzieło Gabrieli i Michała:

Zespół Hańba! gra w składzie:
Andrzej Zamenhof – banjo, śpiew
Wiesław Król – akordeon, klarnet
Adam Sobolewski – bęben, grzebień, śpiew
Ignacy Woland – tuba, śpiew;

Oficjalne strony zespołu hanba1926.pl

Spotkanie realizowane w ramach współpracy partnerskiej Connected Action for Commons, ze wsparciem European Cultural Foundation.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij