Miasto

Google i elektroniczny mózg świata

Pokaz filmu Google i elektroniczny mózg świata oraz debata o polityce sieci odbędzie się w środę, 9 kwietnia o godz. 18.00 w Świetlicy KP w Trójmieście.


Opis filmu Google i elektroniczny mózg świata:


Marzenie o wielkiej, globalnej bibliotece, w której znajdą się wszystkie książki świata, w obecnym stanie rozwoju elektronicznej technologii przekracza granice utopii. W 2002 roku Google rozpoczął akcję skanowania książek, o niebotycznych wręcz ambicjach. Miała ona nie tylko objąć dosłownie wszystkie opublikowane dotąd tytuły, ale też doprowadzić do stworzenia wyższej formy inteligencji, przypominającej elektroniczny „światowy mózg” z futurologicznego eseju H. G. Wellsa.

 

Trudno nie przyklasnąć wysiłkom, które zachować mogą kulturalny i naukowy dorobek ludzkości, początkowo więc najbardziej szacowne biblioteki Ameryki zgodziły się na współpracę z telekomunikacyjnym gigantem. Szybko jednak pojawili się i krytycy. Są wśród nich twórcy i wydawcy, których prawa autorskie Google bezceremonialnie naruszył, ale także szefowie wielkich, publicznych bibliotek Europy, naukowcy i aktywiści, którzy wątpią, by w naszym wspólnym ludzkim interesie leżało przekazanie całej literatury świata w ręce prywatnej korporacji.


Odpowiedź na kluczowe dla przyszłości pytanie, czy i kto zapewni powszechny dostęp do kultury, ale także kto będzie go kontrolował i czerpał z niego zyski, zaczyna się kształtować już teraz, a debata na ten temat zdążyła już znaleźć bardzo konkretny wyraz w sali nowojorskiego sądu.

 

 

Po pokazie filmu odbędzie się debata poświęcona polityce sieci, a głównie czym jest dzisiaj wolność informacji, dostęp do kultury i ochrona prywatności, ale także demokracja i tradycyjna polityka. Eksperci biorący udział w panelu przedstawią swoje wizje sieci, co niewątpliwie przełoży się na wizje polityki.

 


Pokaz filmu Google i elektroniczny mózg świata oraz debata o polityce sieci w środę, 9 kwietnia o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, Gdańsk, ul. Nowe Ogrody 35, II piętro. W dyskusji prowadzonej przez Jakuba Dymka udział wezmą Karolina Szczepaniak, Maria Świetlik oraz Michał Woźniak. Wstęp wolny.

 

 

Film: Google i elektroniczny mózg świata, reż. Ben Lewis, 2013, 90’

 

Maria Świetlik – antropolożka polityczności, redaktorka książki Ebena Moglena „Wolność w chmurze i inne eseje”, autorka bloga  www.digitalrightsgonzo.wordpress.com.

 

 

Karolina Szczepaniak (Panoptykon) – studentka prawa, aktywistka. Współzałożycielka Inicjatywy Uczniowskiej – nieformalnej organizacji uczniowskiej, której celem było propagowanie idei szkół wolnościowych, współpracuje z Fundacją Panoptykon. Interesuje się społecznymi skutkami współczesnego nadzoru, głównie w kontekście rozwoju monitoringu wizyjnego i Internetu.

 

 

Michał Woźniak – Ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa sieci, prywatności, edukacji medialnej. Działacz społeczny, propagator wolnego oprogramowania i otwartych technologii w edukacji, działaniach publicznych i biznesie.

 

 

Jakub Dymek – kulturoznawca, dziennikarz i publicysta Dziennika Opinii Krytyki Politycznej. Interesują go polityczne aspekty tzw. rewolucji komunikacyjnej, a szczególnie konflikt optymistycznych i technofobicznych narracji wokół nowych mediów, dyskurs bezpieczeństwa w dobie cyfrowej, biopolityka i masowa inwigilacja.

 


Spotkanie jest częścią projektu Demokracja 4.0 współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

 



__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij