Wystawa. W czasie wernisażu odbędzie się spotkanie z pisarzem Bartosze Żurawieckim autorem powieści "Nieobecni". 16 września, godz. 16.00 na Zielonym Zapleczu MOK przy ul. Łubieńskiego 11.
Sztuka kontra tabu. Na wystawie Gniezno w szafie zobaczymy, jak sztuka opowiada o tematach kontrowersyjnych, stanowiących społeczne tabu i będących pewną odmiennością wobec ustalonych norm. W czasie wernisażu odbędzie się spotkanie z pisarzem Bartoszem Żurawieckim, , autorem powieści Nieobecni.
Wernisaż wystawy: 16 września, niedziela, godz. 16.00 na Zielonym Zapleczu Miejskiego Ośrodka Kultury (w razie niepogody we wnętrzach MOK-u) przy ul. Łubieńskiego 11 w Gnieźnie.
Gniezno w szafie – wystawa będąca przede wszystkim plastyczną wizualizacją tego, co często ukryte, wymyka się pewnej normatywności i porządkowi, bywa kontrowersyjne i niecodzienne, czy staje się społecznym tabu, ale też stanowi nieodłączną część naszej rzeczywistości. To także projekt przeciw dyskryminacji i wykluczeniu ze względu na inność, chorobę oraz sposób myślenia. I w końcu zerwanie ze społeczną laurką, zamiataniem problemów pod dywan, homogenicznością naszej kultury i natury…
Do zaprezentowania ekspozycji Gniezno w szafie zostało więc zaproszonych osiem różnych osób i grup, bardziej lub mniej formalnych, ludzi związanych w większym lub mniejszym stopniu z kulturą, nie tylko artystów. Wśród twórców zatem znaleźli się: Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Amazonek, prof. Robert Bartel i Uczestnicy Pracowni Terapii przez Sztukę, fotografka Karolina Miądowicz, Xenna Olejniczak, Łukasz Muciok, Ewelina Fordońska, Stowarzyszenie Ośla Ławka i Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie.
W trakcie wernisażu będzie miało miejsce spotkanie autorskie z pisarzem Bartoszem Żurawieckim, którego książki również traktują o temacie do dziś wzbudzającym poruszenie i wciąż nieakceptowanym przez część społeczeństwa, czyli homoseksualizmie, a ostatnio, w powieści Nieobecni także wykluczeniu ze względu na wiek. Spotkanie poprowadzi Magdalena Karpińska.
Bartosz Żurawiecki (ur. 1971) – dziennikarz, krytyk filmowy, felietonista, pisarz i dramaturg. Publikuje w „Przekroju”, „Replice”, „Filmie”, „Dialogu”, „Ha!arcie”, na stronach wp.pl i onet.pl. Prowadzi blog filmowy kanału ale kino!. Laureat Nagrody im. Krzysztofa Mętraka dla młodego krytyka filmowego (1996). Autor powieści Trzech panów w łóżku, nie licząc kota (2005) i Ja, czyli 66 moich miłości (2007), a także zbioru dramatów Erotica alla polacca. Nowele dramatyczne (2005). Współautor książek Homofobia po polsku (2004), Autorzy polskiego kina (2004) i Parametry pożądania: kultura odmieńców wobec homofobii (2006).