Miasto

Gniezno w szafie

Wystawa. W czasie wernisażu odbędzie się spotkanie z pisarzem Bartosze Żurawieckim autorem powieści "Nieobecni". 16 września, godz. 16.00 na Zielonym Zapleczu MOK przy ul. Łubieńskiego 11.

Sztuka kontra tabu. Na wystawie Gniezno w szafie zobaczymy, jak sztuka opowiada o tematach kontrowersyjnych, stanowiących społeczne tabu i będących pewną odmiennością wobec ustalonych norm. W czasie wernisażu odbędzie się spotkanie z pisarzem Bartoszem Żurawieckim, , autorem powieści Nieobecni.

Wernisaż wystawy: 16 września, niedziela, godz. 16.00 na Zielonym Zapleczu Miejskiego Ośrodka Kultury (w razie niepogody we wnętrzach MOK-u) przy ul. Łubieńskiego 11 w Gnieźnie.

Gniezno w szafie – wystawa będąca przede wszystkim plastyczną wizualizacją tego, co często ukryte, wymyka się pewnej normatywności i porządkowi, bywa kontrowersyjne i niecodzienne, czy staje się społecznym tabu, ale też stanowi nieodłączną część naszej rzeczywistości. To także projekt przeciw dyskryminacji i wykluczeniu ze względu na inność, chorobę oraz sposób myślenia. I w końcu zerwanie ze społeczną laurką, zamiataniem problemów pod dywan, homogenicznością naszej kultury i natury…

Do zaprezentowania ekspozycji Gniezno w szafie zostało więc zaproszonych osiem różnych osób i grup, bardziej lub mniej formalnych, ludzi związanych w większym lub mniejszym stopniu z kulturą, nie tylko artystów. Wśród twórców zatem znaleźli się: Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Amazonek, prof. Robert Bartel i Uczestnicy Pracowni Terapii przez Sztukę, fotografka Karolina Miądowicz, Xenna Olejniczak, Łukasz Muciok, Ewelina Fordońska, Stowarzyszenie Ośla Ławka i Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie.

W trakcie wernisażu będzie miało miejsce spotkanie autorskie z pisarzem Bartoszem Żurawieckim, którego książki również traktują o temacie do dziś wzbudzającym poruszenie i wciąż nieakceptowanym przez część społeczeństwa, czyli homoseksualizmie, a ostatnio, w powieści Nieobecni także wykluczeniu ze względu na wiek. Spotkanie poprowadzi Magdalena Karpińska.

Bartosz Żurawiecki (ur. 1971) – dziennikarz, krytyk filmowy, felietonista, pisarz i dramaturg. Publikuje w „Przekroju”, „Replice”, „Filmie”, „Dialogu”, „Ha!arcie”, na stronach wp.pl i onet.pl. Prowadzi blog filmowy kanału ale kino!. Laureat Nagrody im. Krzysztofa Mętraka dla młodego krytyka filmowego (1996). Autor powieści Trzech panów w łóżku, nie licząc kota (2005) i Ja, czyli 66 moich miłości (2007), a także zbioru dramatów Erotica alla polacca. Nowele dramatyczne (2005). Współautor książek Homofobia po polsku (2004), Autorzy polskiego kina (2004) i Parametry pożądania: kultura odmieńców wobec homofobii (2006).

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij