Miasto

Głosy z marginesu: uchodźcy, bezdomni, weterani i my

O książce "Wodiczko. Socjoestetyka" rozmawiają autorzy: Krzysztof Wodiczko i Adam Ostolski.

O książce Wodiczko. Socjoestetyka rozmawiają autorzy: Krzysztof Wodiczko i Adam Ostolski.

Piątek, 7 października, godz. 20.00, Pawilon Warszawa, ul. Marszałkowska 105

Bezprecedensowy „kryzys migracyjny” czy zwyczajna codzienność wykluczenia? Najazd „obcych” czy niestrudzona machina kreowania obcości? Co uchodźcy, bezdomni, weterani – głosy „z marginesów” naszego świata – mówią nam o tym świecie i o nas samych? Czy sztuka może pomóc nam żyć razem, we wspólnym świecie?

Krzysztof Wodiczko od ponad trzech dekad tworzy dzieła oddające głos ludziom, których punkt widzenia jest nieobecny w publicznej świadomości. Pozwala uzyskać krytyczne spojrzenie na rzeczywistość, a zarazem dostarcza narzędzi, by ją zmieniać.

O autorach:

Krzysztof Wodiczko (1943) – artysta wizualny, autor akcji społecznych, projekcji, obiektów, filmów wideo. Zrealizował ponad 80 wielkoformatowych projekcji wideo na budynkach i pomnikach, między innymi w: Australii, Austrii, Kanadzie, Anglii, Niemczech, Izraelu, Hiszpanii. W Polsce ożywił pomnik Adama Mickiewicza w Warszawie. Obecnie pracuje jako wykładowca w Graduate School of Design na Uniwersytecie Harvarda.

Adam Ostolski (1978) – socjolog, tłumacz książek, między innymi Giorgio Agambena, Juliena Bendy i Judith Butler.

O książce:

Wodiczko. Socjoestetyka

Gdyby ściany miały uszy… A gdyby miały ręce, oczy, co gdyby dać im język? Co na przykład powiedziałaby Kopuła Bomby Atomowej w Hiroszimie? Co wie Kolumna Nelsona na Trafalgar Square albo pomnik Abrahama Lincolna w Nowym Jorku? Krzysztof Wodiczko od lat ożywia pomniki, uczłowiecza je – uwalnia je od ciężaru wielkiej historii i „wświetla” w nie małe historie zwyczajnych ludzi. W Tijuanie zamienił kopułę La Bola w rzeczniczkę poniżanych i prześladowanych robotnic, ofiar przemocy, gwałtów, kazirodztwa…

Również wywiad-rzeka jest dla Wodiczki okazją do opowiedzenia cudzych historii. Artysta używa tego skrajnie egotycznego medium, by „wświetlić” w nie historie emigrantów, ofiar wojen, wykluczonych kobiet, wreszcie swoją własną.

Spotkanie towarzyszy promocji książki „Wodiczko. Socjoestetyka” oraz obchodom Dnia Solidarności z Uchodźcami. W ramach wydarzenia odbędzie się także wystawa instalacji „Goście” w stacji Metro Świętokrzyska w Warszawie. Kuratorką wystawy jest Bożena Czubak, dyrektorka Fundacji Profile. Praca była prezentowana w Pawilonie Polskim na 53. Biennale Sztuki w Wenecji w 2009 roku Wenecji.

Szczególne podziękowania dla Muzeum Warszawy za umożliwienie organizacji spotkania.

Patronat:

Partnerzy:

  

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij