Autorka "Patrz na mnie, Klaro!" została nominowana do Paszportów Polityki. Laureaci wybierani są w publicznym głosowaniu.
Głosujemy na Kaję Malanowską: http://www.polityka.pl/paszportypolityki
Głosowanie wymaga rejestracji, ale jest szybkie i bezbolesne, głosujcie!
Udostępniajcie wydarzenie na facebooku! Zapraszajcie znajomych!
Głosowanie trwa od 19 grudnia do 6 stycznia 2012.
Redakcja „Polityki” napisała:
Kaja Malanowska dwa lata temu zadebiutowała książką „Drobne szaleństwa dnia codziennego”, powieścią dziennikiem. To był zapis depresji, ale i świetny portret wyemancypowanych 30-latek, które jednocześnie są nadal bardzo zależne od mężczyzn. Trzecia jej książka „Patrz na mnie, Klaro” jest literacko najbardziej dojrzała. Opowiada historię dziewczyny w trójkącie miłosnym. Malanowska stworzyła tym razem studium obsesji i jednocześnie sięga głębiej, pyta o tożsamość kobiety. Jej bohaterka ma poczucie, że istnieje tylko wtedy, gdy na nią ktoś patrzy, kiedy może się odbić w czyimś spojrzeniu. Powstała świetna, wielowymiarowa powieść psychologiczna.
Nominujący o Kai Malanowskiej:
Patrz na mnie, Klaro to powieść o trójkącie. Dlaczego ta figura, rzadko równoboczna, nas tak prześladuje? Dlaczego, aby ktoś mógł zostać pierwszym/pierwszą, musi pojawić się na horyzoncie ten trzeci/ta trzecia? Malanowska to opisała z psychologiczną dociekliwością i literacką swadą.
Marek Zaleski
Za wnikliwość psychologiczną, nieosłabiającą trafnych obserwacji społecznych. Malanowska potwierdziła swoją renomę jako pisarka stanów depresyjnych, obsesji, pracy nad powrotem do życia, przynależnym codzienności. Wydaje się, że jej proza może udzielać odpowiedzi na pytania egzystencjalne tym czytelniczkom, które zwykły ich szukać w kulturze popularnej, łączy bowiem nieprzeciętną wnikliwość z dobrą, zrozumiałą konstrukcją tekstu.
Inga Iwasiów
Kaja Malanowska (ur. 1974), pisarka, felietonistka „Krytyki Politycznej”. Z wykształcenia biolożka, napisała doktorat z genetyki bakterii na University of Illinois at Urbana-Champaign. Pracowała w Społecznym Gimnazjum nr 20 w Warszawie. Zajmowała się głównie uchodźcami – dziećmi z Czeczenii, Tybetu, Turcji, Ghany, Ugandy i Serbii. Zadebiutowała powieścią „Drobne szaleństwa dnia codziennego” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2010), która przyniosła jej uznanie krytyki i nominację do Gwarancji Kultury – nagrody TVP Kultura. Autorka książki „Imigracje”. Mieszka w Warszawie. Nominowana za powieść „Patrz na mnie, Klaro” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej).