Miasto

Gdzie się podziali intelektualiści?

Kim są i co reprezentują obecnie intelektualiści?- dyskusja (7.04.) i spacer (9.04.)

Gdzie się podziali intelektualiści?- DYSKUSJA

„Gdzie się podziali wszyscy intelektualiści?” – to pytanie, które zadał Frank Furedi na początku XXI w. W obliczu poczucia braku głosu intelektualistów poza uniwersytetem coraz częściej pytamy gdzie oni są i kim w ogóle dzisiaj są. 

Wprowadzenie i moderacja: prof. Tadeusz Sławek

Udział wezmą:
dr Katarzyna Marcol (Uniwersytet Śląski – prodziekan ds. Promocji i Współpracy ze Środowiskiem Lokalnym),
Bartosz Tyrna (prezes Cieszyńskiej Federacji Organizacji Pozarządowych i Podmiotów Ekonomii Społecznej),
Kuba Moczyróg (Przewodniczący Samorządu Studenckiego Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji).

Poniedziałek, 7 kwietnia, godz. 17.00,  Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” (ul. Zamkowa 1, Cieszyn)

Podczas spotkania będziemy rozmawiać o kwestiach związanych z powyższym zagadnieniem jak i relacją Uniwersytet Śląski – miasto Cieszyn.

Obecność przedstawicieli Uniwersytetu Śląskiego (dr Katarzyna Marcol – prodziekan ds. Promocji i Współpracy ze Środowiskiem Lokalnym) i Cieszyńskiej Federacji Organizacji Pozarządowych i podmiotów ekonomii społecznej (Bartosz Tyrna -szef), zawiązanej na początku 2014 jako organu zrzeszający organizacje, działające w obszarze kultury, pomocy, edukacji, jest istotne z tego powodu, że to najczęściej III strefa (organizacje pozarządowe) współpracują ze studentami i angażują ich do podejmowania aktywności w mieście.

Na spotkaniu poruszone zostaną tematy ważne z punktu widzenia osób mieszkających w Cieszynie. Czy obecność Uniwersytetu ma dla mieszkańców znaczenie? Czy studenci czują jakikolwiek związek z miastem? Z czym wiąże się ich zaangażowanie i dlaczego jest inne niż kilkanaście lat temu?

Zastanowimy się również kim jest współczesny intelektualista, czy jest „osobą, której istnienie opiera się na zmyśle krytycznym, postawie nieskorej do akceptacji prostych formuł lub gotowych klisz czy gładkich, jakże łatwo dających się zastosować potwierdzeń tego, co władza i społeczne konwencje mają do zaoferowania i tego, co robią – nie kogoś po prostu pasywnie niechętnego do współpracy, ale gotowego do aktywnego, publicznego wyrażenia tej niezgody.” (Edward Said).

Do udziału w wydarzeniu zachęcamy nie tylko studentów, ale wszystkich mieszkańców. Szczególnie uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy niedługo staną przed wyborem studiów.

Gdzie się podziali intelektualiści? – SPACER

Środa, 9 kwietnia, godz. 12.00, dziedziniec przed wejściem do budynku głównego Uś w Cieszynie

Prowadzenie:
Anna Bąk
(ASK UŚ)
Monika Lubaczewska
(ASK UŚ)
Elżbieta Rodak
(ASK UŚ)

Spacer skierowany głównie do studentów Uniwersytetu Śląskiego, oparty na wnioskach płynących z poprzedzającego go spotkania.

Wydarzenia organizowane są przez Świetlicę Krytyki Politycznej w Cieszynie oraz studentki Animacji Społeczno-kulturalnej UŚ w Cieszynie w ramach projektu „Spacery edukacyjne: kierunki kultury”, finansowanego ze środków MKiDN.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij