Miasto

Gdzie się podział stójkowy Walczak?

Spacer historyczny śladami wydarzeń Rewolucji 1905 roku

28 czerwca, sobota, g. 11.00, plac Wolności

Rok 1905 to jeden z nielicznych momentów w dziejach, kiedy oczy niemal całej Europy zwrócone były na Łódź. Do miasta przyjeżdżali zagraniczni korespondenci a na łamach zachodnich gazet regularnie pojawiały się obszerne relacje z wydarzeń, których areną były łódzkie fabryki, ulice i place. Całe Cesarstwo Rosyjskie pogrążone było wówczas w rewolucji wymierzonej w carat i nieokiełznany kapitalizm. Łódź była centrum tej rewolucji. Jednak poza kilkoma tablicami pamiątkowymi i monumentalnym pomnikiem na Zdrowiu nic w zasadzie nie przypomina o niezwykłych wydarzeniach sprzed stu dziesięciu lat.

Ich ślady możliwe są do dostrzeżenia zwykle jedynie wtedy, gdy wsłuchamy się w głos uczestników i świadków tego, co wówczas zdarzyło się na łódzkich ulicach. Dlaczego w 1905 r. zdecydowali się porzucić pracę i wyjść na ulice? O czym marzyli a co budziło ich obawy? Dlaczego ich historia warta jest dzisiaj pamiętania?

Tylko dzięki nim można dowiedzieć się, gdzie w Łodzi znajdowała się „Ulica Terrorystów”, kto drukował socjalistyczne odezwy w fabrykanckim pałacu, gdzie zniknął stójkowy Walczak i dlaczego niejaki August Freml, choć był wolny, to bał się opuszczać więzienie.

Spacer poprowadzi Kamil Piskała, historyk, współautor książki „Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej”

===

Wydarzenie dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij