Trzecie spotkanie z cyklu "Ile Kościoła w Polsce?" pod patronatem Szturmu na Szkoły.
18 września, środa, godz. 17.00, barStudio, Plac Defilad 1 (PKiN), Warszawa
W spotkaniu udziął wezmą:
Tomasz Dostatni – dominikanin, publicysta i duszpasterz inteligencji;
Jan Hartman – filozof i etyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego;
Jacek Kucharczyk – szef Instytutu Spraw Publicznych;
Mirosława Grabowska – socjolożka, dyrektor CBOSu;
Anna Dryjańska – Fundacja Feminoteka;
Marta Brzezińska-Waleszczyk – publicystka Frondy i Rzeczpospolitej.
Prowadzenie: Ewa Wanat, redaktorka naczelna Radia Dla Ciebie.
Gdyby nie Kościół katolicki, to byśmy żyli w innym kraju, naprawdę…” Zapewne każdy – niezależnie od wyznania, światopoglądu czy opcji politycznej – mógłby podpisać się pod tym stwierdzeniem jednej z rozmówczyń, z którą niedawno przeprowadzaliśmy wywiad do raportu na temat współczesnych relacji państwo-Kościół. A może rzecz nie w Kościele? Może żylibyśmy w innym kraju, gdyby nie rządzący i politycy, którzy określają granice wpływu Kościoła na państwo, jego instytucje i ustawodawstwo?
Podczas dyskusji w Barze Studio wieńczącej cykl debat „Ile Kościoła w państwie?” zapytamy rozmówców o to, jak widzą rolę Kościoła katolickiego, a także innych Kościołów i związków wyznaniowych w debacie publicznej. Kto ma rację? Czy ci, którzy głoszą, że Kościół katolicki jest w Polsce instytucją bardzo szczególną i dlatego powinien mieć silny wpływ na życie publiczne, zabierając głos także w sprawach politycznych, czy też ci, którzy uważają, że w nowoczesnym państwie Kościół powinien trzymać się z daleka od polityki?
Zapytamy także o to, jakie są w tej kwestii opinie i oczekiwania polskiego społeczeństwa. Czy – jak twierdzi wielu polityków – szczególna pozycja Kościoła daje się uzasadnić tym, że reprezentuje on w Polsce ogromną większość osób, które wyznają religię rzymskokatolicką? Czy też ważniejsza jest opinia samych Polek i Polaków, których 70% krytycznie się odnosi do politycznego zaangażowania Kościoła i duchownych katolickich w politykę?
Na koniec zapytamy też, czy dziś możliwe są (i w jakim kierunku) zmiany w relacjach Państwo-Kościół, czy też żadna ze stron nie jest jeszcze na to gotowa?
Organizatorami i partnerami cyklu są: Instytut Spraw Publicznych, Polityka, Szturm na szkoły, barStudio