Akcja "Poczytaj w tramwaju - przyjazna komunikacja w Gdańsku" z książkami Krytyki Politycznej.
W zajezdni tramwajowej w Gdańsku Wrzeszczu 18 lutego odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Urząd Miejski w Gdańsku, WiMBP im. J. Conrada oraz ZKM Gdańsk. Tematem spotkania było przekazanie kolejnej partii książek w ramach akcji promującej czytelnictwo „Poczytaj w tramwaju – przyjazna komunikacja w Gdańsku”. Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście wsparła akcję, ofiarowując 130 książek swojego wydawnictwa.
Do akcji przyłączyliśmy się już w pierwszych dniach jej trwania. W tramwajach umieściliśmy kilkanaście książek z prywatnych księgozbiorów oraz z półki Krytyki Politycznej – przypomina Maria Klaman ze Świetlicy KP w Trójmieście. – Dzisiaj znów wsparliśmy miejska bibliotekę przekazując 130 egzemplarzy książek – dodaje.
Podarowane publikacje zawierają wywiady, krótsze i dłuższe teksty, wszystkie zaś odpowiedniej długości, by na trasie Gdańsk Główny – Gdańsk Oliwa przeczytać cały wywiad lub rozdział. Niewielka objętość pozwala na swobodne przeczytanie fragmentu w czasie podróży i zostawienie jej dla innych podróżujących.
Nie chodzi o to, byśmy obrażali się na pasażerów zabierających książki do domu. Wierzę, że jeśli kogoś wciągnęła lektura i bardzo chciał ją dokończyć, nie oznacza jeszcze, że książka nie wróci do tramwaju. Być może jeszcze wiele stron musi zostać przekartkowanych, by udało się wypracować umiejętność korzystania z dobra wspólnego. Do tego czasu trzeba jednak odsunąć na bok malkontenctwo i dzielić się kolejnymi lekturami – komentuje Maria Klaman ze Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.
Wśród przekazanych książek znajduje się między innymi Duża Solidarność, mała solidarność, czyli biografia Henryki Krzywonos, owianej już dzisiaj legendą motorniczej WPK w latach 80., która zatrzymała tramwaj. Podróżujący znajdą też w specjalnych siatkach mobilnej czytelni Przewodniki Krytyki Politycznej: Trójmiasto i Partycypacja, najnowsze numery pisma KP oraz seria publicystyczna.
—
Czytaj także: Maria Klaman, Nie obrażajmy się na ludzi