Spotkanie wokół książki “Epistemologiczna rola obrazu fotograficznego”
Gościni: dr Aleksandra Łukaszewicz-Alcaraz
Prowadzenie: Justyna Smoleń-Starowieyska
23 maja, piątek, godz. 18.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
Orgia Myśli zaprasza na spotkanie z dr Aleksandrą Łukaszewicz Alcaraz i jej najnowszą książką.
Dr Aleksandra Łukaszewicz-Alcaraz w swojej książce Epistemologiczna rola obrazu fotograficznego. Ku „podmiotowi tak jakby” i „epistemologii jak gdyby” – rola fotografii w określaniu naszych tożsamości i świata wokół nas krytycznie rozważa, co – w okresie dominacji obrazu technicznego – dzieje się z podmiotem, jak zmienia się status jednostki i jej wiedzy na temat jej samej i otaczającego ją, a podlagającego nieustannym zmianom świata, a także, jakie wnioski można na tej podstawie wyciągnąć w odniesieniu do naszego paradygmatu percepcji i rozumienia świata, które to wymiary są w sposób nierozerwalny złączone.
Spotkanie z autorką poprowadzi Justyna Smoleń-Starowieyska – historyczka filozofii specjalizująca się w filozofii nowożytnej i współczesnej.
Obraz cyfrowy wprowadza rewolucję w formy postrzegania tożsamości oraz otaczającego nas świata. Pracuje on na rzecz tożsamości rozplenionej, oderwanej od zakładanego podłoża, multiplikującej się, relacyjnej, zmiennej. Jednostki pozbawione uniwersalnej istoty odnajdują się w innym niż dotychczas świecie, stanowiącym system wzajemnych połączeń a nie hierarchię bytów pozostających ze sobą w stosunkach określonych umową społeczną.
System wzajemnych połączeń stanowi odejście od perspektywy racjonalnego indywidualizmu oraz od świata podzielonego na istotę i formę, na byt i jego przejaw. Wraz z przekroczeniem tych źródłowych dla kultury Zachodu dualizmów świat i człowiek odzyskują całościowość. Można mówić tu o pewnego rodzaju holizmie, wskazującym, że wszystko jest ze wszystkim połączone interakcyjnie. Taką nową perspektywę epistemologiczną proponuję nazwać „epistemologią jak gdyby”, wprowadzającą „podmiot tak jakby”.