Przegląd nowego czeskiego dokumentu w kinie Muranów pod patronatem Dziennika Opinii.
25-29 września, środa-niedziela, Kino Muranów, ul. Gen. Władysława Andersa 5, Warszawa
Spotkanie z odważnym kinem zaangażowanym, poruszającym niełatwe tematy, budzącym emocje i zainteresowanie. Sekcje „Praskie kolaże”, „Kalejdoskop społeczny”, „Wiara żywa”, „Czesi w drodze”, „Raport mniejszości” to propozycja programowa Przeglądu nowego czeskiego dokumentu w kinie Muranów.
W programie Przeglądu emocjonujący pejzaż współczesnej Pragi, pełne dynamiki urban story, opowieści o miejskim aktywizmie, protestach antyrakietowych. Przyjrzymy się temu w co wierzą współcześni Czesi i Czeszki, obejrzymy filmy dotyczące mniejszości narodowych. W programie m.in. wielokrotnie nagradzany, jeden z ostatnich filmów reżyserki Heleny Třeštíkovej – Prywatny wszechświat oraz dwa głośne filmy Martina Marečka Auto-mat oraz Pod słońcem ciemność. Podczas Przeglądu odbędą się również spotkania z autorami filmów oraz dyskusja na temat współczesnej kondycji dokumentu w Czechach i w Polsce.
Przegląd rozpocznie się 25 września, o godzinie 20:00 pokazem filmu Auto – mat w reżyserii Martina Marečeka. Po filmie spotkanie z reżyserem.
Auto – mat to inspirująca, emocjonująca i dowcipna dokumentalna przygoda reżysera Martina Marečka, która w zabawny sposób szuka odpowiedzi na pytania związane z życiem w mieście i pędzącą cywilizacją. Jest to opowieść o ulicach pełnych rowerów, fałszywych obietnicach polityków, śmierci, ale przede wszystkim o nadziei. Dowcipny obraz łączy elementy dokumentu z animacją, klipem muzycznym i homemade wideo. Swawolnie opowiada o fascynującej próbie zmiany swojego miasta, o rozwoju inicjatywy od poetycznych demonstracji przeciwko samochodom, po konstruktywny komponent żywego społeczeństwa obywatelskiego. Nagradzany m.in. na Jihlava International Documentary Film Festival 2009 nagrodą publiczności, CINEMABIENTE 2010 nagrodą Jury Studenckiego.
Program Przeglądu:
Sekcja Praskie kolaże
Kino dokumentalne o ulicach pełnych rowerów, fałszywych obietnicach polityków, śmierci, ale przede wszystkim o nadziei. Inspirujący film Auto – mat, reż. M. Mareček to dowcipny obraz łączący elementy dokumentu z animacją, klipem muzycznym i homemade wideo.
Sekcja Kalejdoskop społeczny
Wszystko dla dobra świata i Nošovic, reż. V.Klusak – portret czeskiej wioski, w której wylądowało ufo w formie kilometrowej srebrzystej fabryki: koreańskiej marki Hyundai. Z wioski, która zasłynęła kiszoną kapustą i piwem Radegast, stała się strefą przemysłową. Poprzez siedem postaci, film prezentuje żywy i chłodny portret miasta. Panorama czeskiego społeczeństwa z perspektywy 30-letniej opowieści o zwyczajnej czeskiej rodzinie w głośnym dokumencie Heleny Třeštíkovej Prywatny wszechświat. Film w poruszający sposób pokazuje liczne związki, jakie łączą historię tej rodziny z polityczno-społecznymi zmianami.
Sekcja Wiara żywa
Jak wygląda czeskie spojrzenie na wiarę, na cud, na rzeczy ostateczne? Odpowiedzią są filmy prezentujące: osobiste radzenie sobie z sacrum Ivetka i góra – Vita Janečka. Relacja o transcendencji przenikającej ludową wiarę, która swą siłę czerpie z powtarzalnego od setek lat rytuału. Czuła opowieść o ludowych obrzędach, wiejskich księżach wierzących w cuda, drewnianych chatach i chłopakach popisujących się starymi motorami. Życie zagorzale wierzących ludzi. Starowiercy – film magiczny, czarno-biały, który uwypukla duchowe gesty.
Sekcja Czesi w drodze
Podróż w dalekie kraje i czeskie spojrzenie na Innego: najlepszy czeski dokument zeszłorocznego festiwalu w Jihlawie – Twierdza Lukasa Kokeša i Klary Tassovskiej. Dwadzieścia lat po rozpadzie Związku Sowieckiego istnieje kraj, którego istnienia prawie nikt nie uznaje. 0,5 mln obywateli różnych narodowości, którzy muszą posiadać od 3 do 4 rożnych paszportów, aby mogli się w z niego wydostać. Pod słońcem ciemność, reż M. Mareček. Dwóch czeskich ekspertów od rozwoju, wracają do odległej, zambijskiej osady Masuku, gdzie przed czterema laty zakładali elektryczność na terenie szkoły i szpitala. Opowieść o próbie przekazania europejskiej technologii i odpowiedzialności, ale również tzw. „złotych czeskich rączek”, które dadzą sobie radę również w sercu Afryki.
Sekcja Raport mniejszości
Spojrzenie na mniejszości: potrójnie wykluczony Rom homoseksualista w obrazie Roma boys. Historia miłości Rozalii Kohoutovej oraz ciepły i podnoszący na duchu obraz o ratowaniu innych bez względu na cenę Rodzina Nickiego Matěja Mináča.
–
Organizatorzy: kino Muranów | Czeskie Centrum w Warszawie | Czeskie Narodowe Archiwum Filmowe
Patroni medialni: Dziennik Opinii | Krytyka Polityczna, Res Publica NOWA, Visegrad Insight, F5, Co jest grane?, TOK FM, Aktivist, Art&Business, 5kilo kultury.
Bilety na pokazy w cenie 10 zł.
Więcej informacji: www.muranow.gutekfilm.pl