"Farmagedon, czyli rzeczywisty koszt taniego mięsa", to lektura, którą będziemy omawiać w sobotę, 15 sierpnia podczas "Książki w Stoczni".
Najbliższe spotkania Książka w Stoczni” przybliży nam realia tego, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami ferm przemysłowych. Naszą lekturą będzie „Farmagedon”, który zdaniem wydawcy jest wezwaniem do dostrzeżenia w chowie przemysłowym jednego z najbardziej przerażających przejawów marnowania żywności, cierpienia zwierząt, wymierania zagrożonych gatunków, zanieczyszczenia wód oraz rosnącej liczby chorób cywilizacyjnych.
Po przeczytaniu fragmentu książki uzasadnionym stanie się pytanie: Czy wiesz, co jesz?
Jak pisze wydawca publikacji: Chów przemysłowy już od dawna ma niewiele wspólnego z sielskimi obrazami życia na farmie, o jakich pisze się w ksiażkach dla dzieci. Przypomina raczej obraz ziemi po katakliźmie – wielkie obszary wyjałowionej ziemi, tysiące zwierząt stłoczonych w zamkniętej przestrzeni, tysiące hektarów monkokultur…
Już dziś 80 proc. antybiotyków stosowanych w USA podaje się zwierzętom, z czego większość w celu zwiększenia ich wzrostu i prewencyjnie, a nie – aby je leczyć. Na potęgę podaje się je nawet rybom. Naukowcy od dawna ostrzegają, że nadużywanie antybiotyków powoduje, że powstają szczepy bakterii odporne na leki. I kolejne. Od pewnego czasu coraz więcej się słyszy o genie NDM zwanym New Delhi, który uodparnia bakterie na wszelkie antybiotyki. Nosiciel takiej bakterii może umrzeć z powodu prostej infekcji. Naukowcy pozostają bezradni, ale ciągle mają nadzieję, że coś się uda wymyślić. Bo zawsze się udawało.
fragment recenzji Jasia Kapeli
Do lektury i udziału w spotkaniu niech zachęci Was jeszcze kilka danych:
1. Co roku na świecie w celach konsumpcyjnych ubija się 70 miliardów zwierząt, z czego marnuje się aż 11,6 milionów kurczaków, 270 milionów świń oraz 59 milionów bydła.
2. Globalny chów przemysłowy produkuje 14,5% emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych przez człowieka – więcej niż wszystkie samochody, samoloty i pociągi razem wzięte.
3. 1/3 światowych plonów zbóż przeznaczana jest na paszę dla zwierząt hodowlanych. Gdyby służyły jako żywność dla ludzi, można by nimi wykarmić około 3 miliardów ludzi.
4. 28% światowych gruntów uprawnych służy do produkcji żywności, która jest marnowana, co kosztuje około 750 miliardów dolarów amerykańskich, odpowiednik PKB Szwajcarii.
„Książka w Stoczni”, to spotkanie nad lekturą w Ogrodzie powstałym przy Instytucie Sztuki Wyspa. W sobotę, 15 sierpnia o godz. 12.00 czytane będą fragmenty książki „Farmagedon” Philipa Lymbery i Isabel Oakeshott. W razie deszczu spotkanie odbędzie się wewnątrz Instytutu Sztuki Wyspa. Moderatorką spotkania będzie Elżbieta Rutkowska z trójmiejskiej Krytyki Politycznej.
Książka w Stoczni jest jednym z wydarzeń projektu Otwarty Ogród prowadzonego przed Instytutem Sztuki Wyspa, ul. Jaracza i Robotnicza w Gdańsku.W przypadku deszczu spotkanie przeniesione zostanie do Intytutu Sztuki Wyspa.
Dotychczas spotkania z cyklu „Książka w Stoczni” odbyły się 27 czerwca i 1 sierpnia. Kolejne zaplanowane jest na 5 września, gdzie będziemy czytać oraz omawiać „Kapitał w XXI wieku”, Thomas Piketty
Koordynatorami wydarzenia „Książka w Stoczni” są Kaja Długosz, Kamila Piotrowska, Michał Podgórczyk, Barbara Tusk we współpracy ze Świetlicą Krytyki Politycznej w Trójmieście.
Spotkanie wpisuje się również w projekt Stacje Pogody współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Kultura.