Bunkier Sztuki zamieni się w „platformę przekształcania” – miejsce, w którym zamienią twoje ubranie w dzieło sztuki.
23 września – 1 października, Bunkier Sztuki w Krakowie
Kuratorki: Justyna Koeke, Cecylia Malik, Monika Drożyńska
Koordynacja: Anna Kazimierczak, Jolanta Zawiślak
W trakcie Fanaberii Bunkier Sztuki zamieni się w „platformę przekształcania” – miejsce, w którym artyści, aktywiści, krawcowe, dzieci, zwierzęta i rośliny zamienią twoje ubranie w dzieło sztuki, a ty staniesz się chodzącą galerią. Fanaberie to tydzień warsztatów i performansów!
Fanaberie to chodzące dzieła sztuki!
Fanaberie to wolność dla ubrań!
Fanaberie to nielegalne pokazy mody w galeriach handlowych!
Fanaberie to swawola tworzenia!
Podczas tygodnia ferformansu zaproszeni do projektu artyści wraz z publicznością założą społeczność produkującą i przetwarzającą ubrania. Tekstylia staną się zarówno artystycznym tworzywem, jak i tematem twórczej dyskusji. W Galerii Bunkier Sztuki odbędą się warsztaty i performansy. Z Galerii będzie można wynieść sztukę (i to w dodatku na sobie!), zamiast ją kontemplować. Do projektu celowo nie zostali zaproszeni projektanci mody, lecz artyści sztuk wizualnych. Dzięki przerabianiu, malowaniu, naszywaniu i przeszywaniu przemienią ubrania w unikatowe, niepowtarzalne, sygnowane dzieła sztuki.
Przyjdź do Galerii Bunkier Sztuki, przynieś niepotrzebne ubrania, poznaj artystów, weź udział
w warsztatach i twórz!
Ubrania, tak je lubimy! Są bardzo ważną częścią naszego życia, dzięki nim komunikujemy się z innymi, definiujemy, kim jesteśmy, co lubimy, ile mamy pieniędzy, a nawet manifestujemy nasze poglądy. Obecnie nie można myśleć o ubraniach, pomijając aspekt ekonomiczny, ekologiczny, polityczny i etyczny. Coraz częściej mówi się o konieczności ograniczania konsumpcji i odpowiedzialnym kupowaniu. Recykling stał się poważnym nurtem w modzie i dizajnie.
Ograniczanie woli kupowania, wtórne przetwarzanie czy może ferformans, czyli twórcze przemienianie? Nie będziemy zajmować się globalną gospodarką i kryzysem kapitalizmu. Spróbujemy stworzyć miejsce nowej ekonomii, gdzie konsumpcja zostanie zastąpiona twórczością, izolacja wspólnotą, a pieniądze handlem wymiennym. Z całą pewnością mamy za dużo ubrań w naszych domach. Co z tego, że od czasu do czasu wyrzucamy zawartość naszej szafy, wymieniamy się z przyjaciółmi i oddajemy niepotrzebne ciuchy biednym, jeśli po chwili znów toniemy w szmatach, kuszą nas nowe wzory z witryn sklepowych, letnia wyprzedaż, sukienka za złotówkę? Jesteśmy nienasyceni.
Zamieńmy ubrania w sztukę!
Koszula przerobiona przez Justynę Koeke będzie cenna na wieki. Dziury w swetrze ozdobione przez Kasię Dorotę spowodują, że nie wyrzucisz go nigdy. David Hardy przemieni Ciebie i twoje ciuchy w ekspresyjny obraz. Claudia Vogel i Małgosia Markiewicz zaburzą radość przymierzania i kupowania w Galerii Krakowskiej, Monika Drożyńska rozprawi się z własną garderobą, a Áine Philips przejdzie ulicami Krakowa w czerwonej sukni, której tren poruszy miasto.
Andea Vogel, Anna Ghomert, Julia Heuer, Paulina Kaprowicz, Robert Kuta, Agata Bargiel, Cecylia Malik, Poczwarki i Marta Sala, Kloszart Kolektyw, Superbohaterowie z Bytomia i ekipa Kiermaszu Twórczej Reanimacji Odpadów zapraszają na tydzień sztuki, warsztatów i performansów. Ferformans bez granic!
W czasie Tygodnia Ferformansu FANABERIE w Galerii Bunkier Sztuki odbędą się performansy (także w przestrzeni publicznej) i pokazy wideo (przed Galerią i w jej wnętrzu). Zapraszamy!
Fanaberie to impreza kulturalna o charakterze międzynarodowym.
[opis organizatorów]
—
Klub Krytyki Politycznej w Krakowie jest patronem wydarzenia.