Miasto

Elvin Flamingo – Dwaj mężczyźni z napisem Sopot

Zamknięcie wiosennego semestru Uniwersytetu Krytycznego z artystą, Elvinem Flamingo.

Jarosław Czarnecki (Elvin Flamingo) porusza się po wielu obszarach sztuki – jest zarówno grafikiem, muzykiem, artystą multimedialnymi reżyserem. Tym, co pociąga go najbardziej w poszukiwaniach są: autentyczność, zgrzyty w spójnej rzeczywistości, przenikające się wzajemnie prawda i fałsz.

Na spotkaniu artyście będzie towarzyszyć Grzegorz Klaman.

Praca Dwaj ludzie z napisem Sopot jest nawiązaniem do legendarnej etiudy Polańskiego z 1958 roku Dwaj ludzie z szafą, a jej głównym elementem jest oryginalny dworcowy napis Sopot, który dzięki inicjatywie i staraniom artysty uniknął zezłomowania. Napis Sopot, funkcjonujący od momentu jego ocalenia jako dzieło sztuki ready-made, ma już swoją nową historię: po raz pierwszy został wystawiony jako instalacja na Biennale Sztuki w Gdańsku gdzie jednogłośną decyzją jury zdobył główną nagrodę GRAND PRIX, następnie w zmienionej formie wystawiony został na festiwalu filmowym jako film który nie został zrealizowany, i ostatecznie w IS Wyspa pod zmienionym tytułem Epizod sopocki został porzucony i niepilnowany na klatce schodowej Instytutu. To właśnie tam dwoje nieznanych mężczyzn podjęło nieudaną próbę jego kradzieży.
Informacje ze strony artysty

Ostatnia w tym semestrze odsłona Sztuk Stosowanych Społecznie tym razem z Jarosławem Czarneckim (Elvinem Flamingo) i Grzegorzem Klamanem w cyklu Uniwersytetu Krytycznego prowadzonego przez Huberta Bilewicza.

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 28 maja o godz. 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk).

WSTĘP WOLNY

Elvin Flamingo, właściwe Jarosław Czarnecki – polski artysta multimedialny. Od 2012 roku wykładowca w katedrze Intermediów ASP w Gdańsku. Zdobył Gold Remi w USA w roku 2009 oraz Grand Prix na Biennale w Gdańsku w roku 2012. Obecnie robi doktorat w pracowni transdyscyplinarnej prof. Grzegorza Klamana na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Hubert Bilewicz – historyk sztuki, nauczyciel akademicki. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim. Zajmuje się historią sztuki nowoczesnej, architektury i dizajnu oraz gender studies. Autor wielu artykułów naukowych, redaktor książki oraz autor podręcznika sztuki dla gimnazjów.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij