Historia studiów płci kulturowej i seksualności (gender studies). Wykład Ewy Hyży.
11 marca, wtorek, g. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi (Piotrkowska 101, lewa oficyna, I piętro)
Interdyscyplinarne studia genderowe mają już ponad 30-letnią historię. Przechodziły w tym czasie różne etapy rozwoju i podlegały różnym trendom. Łączą takie dziedziny, jak antropologia kulturowa, socjologia, psychologia i filozofia. Jak każda dyscyplina nauk społecznych, zawierają część opisującą, wyjaśniającą, interpretującą, jak i normatywną, stanowiąc w ten sposób źródło informacji dla prowadzenia polityki równościowej w rozwiniętych państwach demokratycznych.
Ostatnio jedna ze sfer zainteresowań tych studiów — głównie poświęcona rolom społecznym edukacji równościowej i seksualnej — znalazła się w polu ataków ze strony konserwatywnych przedstawicieli grup rządowych, związanych z Kościołem katolickim pod szyldem walki z „ideologią wiodącą do zniszczenia zachodniej cywilizacji”.
W swej prelekcji Ewa Hyży prześledzi historię i treści studiów genderowych, konfrontując je z prezentowaną w mediach walką z rzekomą „ideologią gender”.
—
Ewa Hyży, dr nauk humanistycznych, zatrudniona na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, w Katedrze Humanistycznej, autorka książki „Kobieta, ciało, tożsamość” (Universitas 2003, 2012) i monografii „Kobiecość?” (2007), współautorka publikacji „Rodzina – terra incognita?” (2013) oraz autorka licznych artykułów z teorii etycznych, politycznych i genderowych.