Co się dzieje, gdy uwierzysz, że obiekt Twojej miłości jest Bogiem? Co się stanie, jeśli odrzuci on Twoją miłość?
22 stycznia, czwartek, g. 18.00
Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101, lewa oficyna, I piętro
Spotkanie wokół książki Marka Susdorfa pt. „Dziennik znaleziony w błękicie”. Z autorem książki porozmawia Klaudia Wojciechowska.
„Dziennik znaleziony w błękicie” to historia pary kochanków Mladiego i Starijiego. Tam gdzie miłość się kończy pozostaje melancholia – pełna goryczy, tragedii i groteski. Mladi porywa swojego byłego kochanka i zamyka go w swojej piwnicy, by brutalnie się nad nim znęcać. Tortury, których doświadcza Stariji porównane są do pasji samego Chrystusa. Dziennik to krytyka instytucjonalizmu Kościoła, kwestionowanie rozdzielności ciała i duszy, zarzut wobec Boga o jego fizyczną nieobecność.
===
BOŻENA KEFF o „Dzienniku…”: W tej książce nie ma jak odróżnić formy od treści, bo są ze sobą tożsame, jak lewa i prawa strona kartki papieru. Książka Marka Susdorfa jest namiętną i szaleńczo (!) logiczną krytyką religii, która odcina człowieka od jego ciała, tym samym odcina go od siebie samego i tym samym od innych ludzi. Religia jako sadomasochistyczna samotność, cierpienie i Urząd, w którym została zinstytucjonalizowana przemoc, by gnębić nim innych, patriarchalny świat bez spełnień i prawdziwej bliskości – to wszystko jest naszą piwnicą tortur. Tak odczytuję przesłanie tej niezwykłej książki, napisanej słowem pięknym, szalonym, zabawnym i groźnym. Proszę państwa, to jest Literatura!.
„I teraz, Stariji, spoglądam na świat i jest on cały niebieski – opływa w kolor braku nadziei. Tapeta o tej właśnie barwie pokrywa ściany pustki. Żyjemy pomiędzy szafirem morza, z którego pochodzimy, i błękitem nieba, do którego zdajemy się zdążać”.
(fragm. książki)
Wydawnictwo Nowy Świat, Warszawa, wrzesień 2014.
www.mareksusdorf.pl
Marek Susdorf – rocznik 1985, studiował slawistykę w Gdańsku i Nowym Sadzie, ukończył redakcję tekstu UW i z wyróżnieniem gender studies PAN; autor prowokacyjnego „Dziennika znalezionego w piekarniku” i projektu literackiego „Gawiedzi nadwiślańskiej kilka słów o…”; publikował m.in. w Zadrze i na Feminotece.