13 marca od 13 do 21 Grupa ETC i MOCAK zaprasza na warsztaty, grę edukacyjną, wykład performatywny, dyskusję panelową i koncert.
Szczegółowy program:
godz. 13–15
Zabawy z książką: fluxsłowa, fluxksiążki, fluxpudełka – warsztaty dotyczące roli tekstu w pracach Fluxusu Prowadzenie: Mateusz Felczak, Olga Kołakowska, Magdalena Mazik, Antoni Michnik, Klaudia Rachubińska, Maciej Ratajski, Agnieszka Szostakiewicz
Miejsce: Biblioteka MOCAK-u
Wszystko może być tekstem, a każdy tekst zamknięty w ramę może stać się książką. Warsztaty mają na celu pokazanie, jaką rolę pełni słowo w twórczości Fluxusu. Ich uczestnicy wykonają fluxpudełka – dzieła artystyczne traktowane jako eksperymentalne książki. Uczestnicy warsztatów podzieleni zostaną na dwie grupy, które podążać będą różnymi ścieżkami do wspólnego tworzenia fluxpudełek, które wykorzystywać będzie różne doświadczenia wyniesione z pierwszej części warsztatów. Jedna grupa będzie poznawać sposoby tworzenia oraz przekształcania książek artystycznych, kreatywnego niszczenia tekstu oraz języka. Druga – ćwiczyć wspólne kodowanie informacji, przechodząc od działań performatywnych do interakcji z systemami komputerowymi. Limit miejsc został wyczerpany. Zapraszamy zarejestrowane osoby.
godz. 16–17.30
Czarne historie Fluxusu – edukacyjna gra towarzyska
Prowadzenie: Antoni Michnik i Klaudia Rachubińska
Miejsce: Biblioteka MOCAK-u
Przewrócona drabina, a obok martwy mężczyzna. Co się wydarzyło? To nieszczęśliwy wypadek, czy starannie zaplanowane morderstwo? I dlaczego ciało leży w kałuży wody? Jeśli chcesz rozwikłać tę i inne mroczne zagadki, przyjdź w piątkowe popołudnie do Biblioteki MOCAK-u i zagraj w specjalną wersję mrożącej krew w żyłach gry towarzyskiej Czarne historie. W każdą z tajemniczych zbrodni, które będziemy rozpracowywać, zamieszani są awangardowi antyartyści związani z Fluxusem. O co chodziło w ich działalności? Dowiesz się z krótkich wykładów performatywnych.
godz. 18–19
Ludzie Fluxusu oraz instytucje wystawiennicze czasów George’a Maciunasa – wykład performatywny
Prowadzenie: Antoni Michnik, Klaudia Rachubińska
Miejsce: sala audiowizualna
Twórczość ludzi związanych z Fluxusem często opisywana jest jako trudna do prezentacji w przestrzeniach muzealnych. A jednak George Maciunas organizował zbiorowe wystawy Fluxusu, zaś różni artyści związani z nim w latach 60. i 70. organizowali własne indywidualne pokazy. Szybko pojawili się również kuratorzy związani z instytucjami wystawienniczymi, którzy organizowali wystawy Fluxusu, wpisując często ten ruch w szerszy kontekst tendencji artystycznych owych czasów. Wykład poświęcony będzie temu, w jaki sposób Maciunas oraz inni ludzie Fluxusu przekraczali konwencje oraz ograniczenia ówczesnych praktyk wystawienniczych, prowadząc je w kierunku konceptualizmu, performansu, environmentów, instalacji oraz praktyk krytyki instytucjonalnej. W związku z tematyką sam wykład będzie wykładem performatywnym.
godz. 19–20.30
Dyskusja panelowa o książce Narracje, estetyki, geografie: Fluxus w trzech aktach
Uczestnicy: Mateusz Felczak, Antoni Michnik, Maria Anna Potocka, Klaudia Rachubińska Prowadzenie: Jakub Kornhauser
Miejsce: sala audiowizualna
Publikacja Narracje, estetyki, geografie: Fluxus w trzech aktach autorstwa Grupy ETC ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej we współpracy z MOCAK-iem. Wstępem do dyskusji będzie prezentacja wybranych prac dokumentujących działalność artystów Fluxusu z Kolekcji i Archiwum MOCAK-u.
Prowadzenie: Martyna Sobczyk, Katarzyna Wincenciak
„Ta książka jest żywa także dlatego, że wynika z prawdziwego zaangażowania i chyba z wiary w to, że Fluxus i dzisiaj ma artystyczny oraz intelektualny potencjał”.
Dorota Jarecka, „Gazeta Wyborcza”
„Fluxus w pigułce, czy raczej Fluxus w płynie – tak chciałoby się określić tę przemyślnie zakomponowaną, a nawet wartko zaperformowaną publikację w trzech aktach-rozdziałach, przedzielonych interludiami (teksty źródłowe, wywiady z aktywnymi artystami Fluxusu na świecie i w Polsce), spiętych podsumowującą ramą uwertury i kody z obszerną bibliografią”.
Barbara Bogunia, „Ruch Muzyczny”
godz. 20.30–21
Grupa ETC gra Fluxus Performance Workbook – koncert utworów Fluxusu
Miejsce: sala audiowizualna
Grupa ETC wykona niektóre spośród znajdujących się w domenie publicznej partytur wydanych w zbiorze Fluxus Performance Workbook. W programie znajdą się zarówno wykonania klasycznych performansów, jak i autorskie interpretacje fluxusowych partytur.
Grupa ETC – powstała w roku 2009 grupa badawczo-artystyczna, zajmującą się tradycją artystyczną neoawangard, muzyki eksperymentalnej oraz sztuki intermedialnej. Skład grupy jest płynny i zmienia się w zależności od poszczególnych projektów.
Na wszystkie wydarzenia w ramach Dnia z Fluxusem w MOCAK-u wstęp wolny