Miasto, Multimedia

Wreszcie jest – duża ustawa reprywatyzacyjna. Ale czy jest się z czego cieszyć?

Projekt ustawy reprywatyzacyjnej przedstawionej dziś przez Prawo i Sprawiedliwość komentuje dr Tomasz Luterek.

– Napisaliśmy ustawę reprywatyzacyjną na nowo, ustawę, która raz na zawsze załatwi wszystkie problemy z reprywatyzacją. Będzie dużo nowych pomysłów. Na pewno jest to moment przełomowy. Wierzę, że załatwimy ten problem raz na zawsze – powiedział w środę Patryk Jaki.

Czy na pewno? Projekt ustawy reprywatyzacyjnej przedstawionej dziś przez Prawo i Sprawiedliwość komentuje dr Tomasz Luterek – prawnik, biegły sądowy z zakresu wyceny nieruchomości znacjonalizowanych, autor książki Reprywatyzacja. Źródła problemu.

Komentarz w TVKP:

Wreszcie przełom po 28 latach w sprawie reprywatyzacji? Co może się nie udać?Projekt ustawy reprywatyzacyjnej przedstawionej dziś przez Prawo i Sprawiedliwość w rozmowie live z Agatą Diduszko-Zyglewską komentuje dr Tomasz Luterek.

Opublikowany przez Krytyka Polityczna na 11 października 2017

 

O 15.30 projekt ustawy reprywatyzacyjnej skomentuje specjalnie dla nas dr Tomasz Luterek – prawnik, biegły sądowy z…

Opublikowany przez Krytyka Polityczna na 11 października 2017

 

Reprywatyzując Polskę. Dlaczego prawo nie działa?

Książka Beaty Siemieniako już wkrótce ukaże się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej!

reprywatyzujac-polske-beata-siemieniako

Skoro krzywda twojej rodziny polegała na tym, że straciliście kamienicę, a moja na tym, że zabili mi dziadków i rodziców, to dlaczego odszkodowanie masz dostać ty, a nie ja? Dlaczego utrata nieruchomości jest wyżej ceniona niż utrata rodziny zaangażowanej w obronę ojczyzny? Jak oddać prawowitym właścicielom to, co komuna zabrała, ale nie oddawać Żydom? Jak zreprywatyzować kamienicę, ale nie wyrzucać z niej lokatorów? Czy oddawać pałacyk, jeśli obecnie mieści się w nim jedyny w powiecie szpital? Czy oddać grunt, jeśli wybudowano na nim za pieniądze publiczne przedszkole? Dzięki aferze reprywatyzacyjnej powrócił problem, który od 25 lat jest regularnie zamiatany pod dywan – jaką koncepcję sprawiedliwości społecznej przyjąć przy rozliczaniu się z przeszłością. Książka Beata Siemieniako pokazuje nie tylko jak to się stało, że w majestacie prawa dochodzi do przekrętów w urzędach, sądach i prokuraturze, ale również, że ciągle nie wiemy, w jaki sposób przeprowadzić reprywatyzację, żeby była ona uczciwa, co chętnie wykorzystują rozmaici oszuści.

**
Pisaliśmy o reprywatyzacji:

Dziki kraj patrzy na reprywatyzację

Biedna Hanna Gronkiewicz-Waltz patrzy na reprywatyzację

Jolanta Brzeska upamiętniona skwerem na Dolnym Mokotowie

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Agata Diduszko-Zyglewska
Agata Diduszko-Zyglewska
Polityczka Lewicy, radna Warszawy
Dziennikarka, działaczka społeczna, polityczka Lewicy, w 2018 roku wybrana na radną Warszawy. Współautorka mapy kościelnej pedofilii i raportu o tuszowaniu pedofilii przez polskich biskupów; autorka książki „Krucjata polska” i współautorka książki „Szwecja czyta. Polska czyta”. Członkini zespołu Krytyki Politycznej i Rady Kongresu Kobiet. Autorka feministycznego programu satyrycznego „Przy Kawie o Sprawie” i jego prowadząca, nominowana do Okularów Równości 2019. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą" i portalem Vogue.pl.
Dominika Wróblewska
Dominika Wróblewska
Sekretarzyni redakcji, producentka podcastów
Była kuratorka projektów artystycznych w Domu Pracy Twórczej w Wigrach. W Krytyce Politycznej od 2011 roku. Koordynowała działania promocyjne Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, bazę ekspertki.org i TV KP. Aktualnie sekretarzyni redakcji krytykapolityczna.pl i producentka podcastów.
Zamknij