Dyskusja o pomaganiu i empatii w ramach cyklu "Kanon Idei"
Dlaczego Polska jest w europejskim ogonie, jeśli chodzi o zaangażowanie finansowe we współpracę rozwojową? Niektórzy upatrują przyczyny w wierze w neoliberalne teorie, ale może Polki i Polacy są wciąż zbyt biedni, by martwić się o innych?
Dyskusja o z udziałem Adama Leszczyńskiego („Gazeta Wyborcza”) i Kingi Dunin (publicystki).
Prowadzenie: Ewa Kamińska-Bużałek
24 października, czwartek, g. 18.0, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)
Co mówią nam rankingi organizacji otrzymujących od nas 1% podatku? Dlaczego Polska jest w europejskim ogonie, jeśli chodzi o zaangażowanie finansowe we współpracę rozwojową? Niektórzy upatrują przyczyny w wierze w neoliberalne teorie, ale może Polki i Polacy są wciąż zbyt biedni, by martwić się o innych? Kogo darzymy empatią? Dlaczego nawet lewicy zdarza się antagonizować dwa typy wrażliwości na nierówności społeczne – te ekonomiczne i wynikające z braku poszanowania dla odmienności?
Adam Leszczyński – historyk, adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN, gdzie zajmuje się ideologiami modernizacyjnymi w krajach peryferyjnych (w tym w Polsce). Publicysta „Gazety Wyborczej” i reporter. Autor dwóch monografii o historii społecznej PRL, reportażu o epidemii AIDS Naznaczeni oraz książki Dziękujemy za palenie. Dlaczego Afryka nie może sobie poradzić z przemocą, głodem, wyzyskiem i AIDS. Należy do zespołu Krytyki Politycznej.
Kinga Dunin – Socjolożka, publicystka, pisarka, krytyczka literacka. Jedna z głównych postaci środowiska „Krytyki Politycznej”. Od 1977 roku współpracowniczka KOR oraz Niezależnej Oficyny Wydawniczej. Po roku 1989 współpracowała z ruchem feministycznym. Współzałożycielka partii Zielonych. Wieloletnia Felietonistka „Wysokich Obcasów” (dodatku „Gazety Wyborczej”). Autorka licznych publikacji i opracowań naukowych. Uczy socjologii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
Wydarzenie w ramach cyklu „Kanon idei” dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.