Miasto

Demokracja 4.0 – warsztaty

W dniach 5-7 lipca, piątek-niedziela w Krakowie odbywają się kolejne z cyklu warsztatów Demokracja 4.0.

Warsztaty Demokracja 4.0 prowadzone przez aktywistów z hiszpańskiego Ruchu Indignados i włoskiej grupy ESC uczą korzystania z internetowych narzędzi tworzenia i wymiany informacji. Poznajemy obieg informacji we współczesnych ruchach obywatelskich.

Na warsztatach dowiesz się jak skutecznie korzystać z narzędzi dziennikarstwa obywatelskiego i aktywizmu on-line (organizowania inicjatyw społecznych i kolektywnych działań w środowisku sieciowym) oraz w jaki sposób można podejmować decyzje dotyczące życia twojej dzielnicy, miasta za pomocą platform służących propagowaniu demokracji uczestniczącej.

Warsztaty dotyczą narzędzi internetowych, służących:

  • samoorganizacji (listy mailingowe, komunikator Mumble, komunikator Pad, platforma N-1),
  • media-aktywizmowi (blogi, Wiki, Twitter, Facebook, platformy do live-streamingów, tworzenie narracji – Storify oraz podcasty radiowe),
  • mobilizacji społecznej (narzędzia horyzontalne i służące społecznym kampaniom medialnym)
  • rozwijaniu demokracji bezpośredniej. 

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z efektywnymi sposobami użycia narzędzi internetowych mających szerokie zastosowanie. Nie zabraknie ćwiczeń ze skutecznego używania Twittera oraz wykorzystywania TitanPad. Do czego służy TitanPad? Świetnie sprawdza się podczas zespołowego, horyzontalnego pisania m.in komunikatów prasowych, czy obywatelskich protestów. Warsztaty nauczą Was kolektywnego działania przez Internet!

Podczas zajęć zaprezentowane zostaną również przykłady użycia internetowych narzędzi w praktyce. Podczas kampanii społecznych, jakie miały miejsce w Hiszpanii w okresie masowych protestów z 2011 r. oraz przykłady stosowania rozwiązań demokracji bezpośredniej na poziomie miejskim m.in. w Austrii, Brazylii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Zmiany nadejdą, gdy ludzie zaczną działać i komunikować się teraz, zamiast mówić o przyszłości.

Douglas Rushkoff, Open Source Democracy, 2003

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij