Warsztaty z dziennikarstwa obywatelskiego i nowych mediów kierowane do osób starszych.
28 czerwca, sobota, godz.11.00-18.00, Łokietka5 – Infopunkt Nadodrze, ul. Władysława Łokietka 5/1, Wrocław
Jaka jest rola seniora i seniorki w naszym kraju? Czy głos osób starszych jest słyszalny w debacie publicznej? W jaki sposób, dzięki wykorzystaniu nowych mediów, zainteresować obywateli i obywatelki oddziaływaniem na przestrzeń publiczną? Czym różni się dziennikarstwo tradycyjne od społecznego?
Wspólnie będziemy szukać odpowiedzi na te pytania podczas warsztatów z dziennikarstwa obywatelskiego. Porozmawiamy także o oddolnym organizowaniu się i aktywizmie miejskim. Razem nauczymy się efektywnie korzystać z mediów społecznościowych takich jak: Twitter, Facebook, Feedly, Bambuser czy Titanpad.
Aktywność nie jest zarezerwowana tylko dla młodzieży! Internet daje szanse bycia słyszalnym każdemu, kto ma coś do powiedzenia. Korzystanie z niego dla nikogo nie powinno stanowić bariery, dlatego gośćmi naszych warsztatów będą Ben Borges i Alioscia Castronovo, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach z Hiszpanii i Włoch, gdzie wraz z osobami starszymi współtworzyli strategie działań medialnych włączającą seniorów w przestrzeń użytkowników nowych technologii.
Na warsztatach oddamy głos seniorom i seniorkom. Seniorzy i seniorki tworzą bardzo liczną grupę mieszkańców i mieszkanek Wrocławia, dlatego uważamy, że mają prawo wypowiedzieć się na temat miasta, w którym mieszkają. Interesuje nas, co osoby starsze chciałyby zmienić w mieście, na własnym podwórku czy w dzielnicy, w której żyją i z jakimi problemami spotykają się na co dzień. Wspólnie wypracujemy strategie, plany i rozwiązania, które pozwolą seniorom i seniorkom jeszcze bardziej poczuć się obywatelami i obywatelkami Wrocławia.
Wszelkie działania, które podejmujemy podczas warsztatów sprawdzają się najlepiej kiedy posiadamy ze sobą narzędzia, dzięki którym można swobodnie korzystać z internetu. Przynieście ze sobą laptopy, komórki czy tablety. Pokażemy wam w jaki sposób korzystać z nich, by być na bieżąco z wydarzeniami w mieście, informacjami z kraju, czy jak samemu i samej aktywnie zaangażować się w problemy miejskie. Tym, którzy nie mają możliwości przyniesienia własnego sprzętu umożliwimy udział w warsztatach, dzięki wykorzystaniu rzutnika i ekranu. Istnieje również możliwość pożyczenia kilku komputerów na czas warsztatu.
Podczas warsztatów zapewnimy posiłek w przerwie obiadowej.