Miasto

Debaty o zdrowiu i edukacji – mamy nagrania

Posłuchaj nagrań z dwóch dyskusji organizowanych w maju przez Klub Krytyki Politycznej w Krakowie.

Oświata egalitarna czy segregacyjna?

Skąd bierze się podział na szkoły elitarne i masowe? Czy potrzebne są nam publiczne przedszkola i stołówki szkolne? Czemu mniej zamożne dzieci otrzymują gorsze wykształcenie? W kogo uderza „polityka cięć” w samorządowej oświacie?

Posłuchaj nagrania z dyskusji, w której 22 maja uczestniczyli: Anna Kantorek (dyrektorka zlikwidowanego w 2012 roku Gimnazjum nr 3), Anna Okońska-Walkowicz (II Zastępca Prezydenta ds. Edukacji i Spraw Społecznych), Maria Krzyworzeka (Związek Nauczycielstwa Polskiego), Przemysław Sadura (Instytut Socjologii UW) i Tomasz Leśniak (Klub Krytyki Politycznej w Krakowie).

ODSŁUCHAJ

Koniec publicznej służby zdrowia?

Według Konstytucji RP każdy obywatel i każda obywatelka ma prawo równego dostępu do świadczeń medycznych w ramach publicznej służby zdrowia. Urynkowienie i komercjalizacja usług medycznych powoduje, że coraz więcej chorych faktycznie wykluczana jest z systemu opieki zdrowotnej. Do tego dochodzi fatalne traktowanie personelu medycznego przez pracodawców i rząd. Patrząc na obecny kształt publicznego systemu ochrony zdrowia należy zadać sobie pytanie: czy nie jesteśmy świadkami jego końca? Czy jesteśmy zdani tylko na siebie w kwestii zdrowia publicznego?

Posłuchaj rozmowy, w której 13 maja udział wzięli: Iwona Borchulska (Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych), Adam Ostolski (Zieloni), Marcin Rodzinka (Instytut Podkarpacki) i Michał Wszołek (Klub Krytyki Politycznej w Krakowie).

ODSŁUCHAJ

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij