Posłuchaj nagrań z dwóch dyskusji organizowanych w maju przez Klub Krytyki Politycznej w Krakowie.
Oświata egalitarna czy segregacyjna?
Skąd bierze się podział na szkoły elitarne i masowe? Czy potrzebne są nam publiczne przedszkola i stołówki szkolne? Czemu mniej zamożne dzieci otrzymują gorsze wykształcenie? W kogo uderza „polityka cięć” w samorządowej oświacie?
Posłuchaj nagrania z dyskusji, w której 22 maja uczestniczyli: Anna Kantorek (dyrektorka zlikwidowanego w 2012 roku Gimnazjum nr 3), Anna Okońska-Walkowicz (II Zastępca Prezydenta ds. Edukacji i Spraw Społecznych), Maria Krzyworzeka (Związek Nauczycielstwa Polskiego), Przemysław Sadura (Instytut Socjologii UW) i Tomasz Leśniak (Klub Krytyki Politycznej w Krakowie).
—
Koniec publicznej służby zdrowia?
Według Konstytucji RP każdy obywatel i każda obywatelka ma prawo równego dostępu do świadczeń medycznych w ramach publicznej służby zdrowia. Urynkowienie i komercjalizacja usług medycznych powoduje, że coraz więcej chorych faktycznie wykluczana jest z systemu opieki zdrowotnej. Do tego dochodzi fatalne traktowanie personelu medycznego przez pracodawców i rząd. Patrząc na obecny kształt publicznego systemu ochrony zdrowia należy zadać sobie pytanie: czy nie jesteśmy świadkami jego końca? Czy jesteśmy zdani tylko na siebie w kwestii zdrowia publicznego?
Posłuchaj rozmowy, w której 13 maja udział wzięli: Iwona Borchulska (Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych), Adam Ostolski (Zieloni), Marcin Rodzinka (Instytut Podkarpacki) i Michał Wszołek (Klub Krytyki Politycznej w Krakowie).