Miasto

Debata „Postawy oporu”

Wydarzenie towarzyszy IX edycji koncertu "Solidarni z Białorusią".

Dzisiejsza Białoruś. Dzisiejsza Ukraina. Osoby, żyjące w obu krajach, są postawione w sytuacji zdominowania – zdominowania przez dyktaturę, czy opresyjną rosyjską politykę. Obywatele tych dwóch państw funkcjonują w świecie zależności – władzy, ekonomii, polityki międzynarodowej. Jedyna drogą wyjścia wydaje się opór – pozostaje tylko decyzja, jaką formę oporu się powinno wybrać. Wybór niesie za sobą wiele konsekwencji – tak jak było w to przypadku jednego z panelistów Źmiciera Daszkiwicza, który po ostatnich wyborach prezydenckich w Białorusi trafił na 3 lata do więzienia. O swoim „oporze” opowiedzą:

Źmicier Daszkiewicz (BY) // Natalia Panczenko (UA) // Franak Wiaczorka (BY) // Paweł Bieławus (BY)

Prowadzenie – Agnieszka Wiśniewska, Krytyka Polityczna

3 października, godz. 14.00, redakcja Krytyki Politycznej, ul. Foksal 16 (II piętro), Warszawa

Biogramy gości:

Źmicier Daszkiewicz (BY) – lider największego w Białorusi młodzieżowego opozycyjnego ruchu „Młody Front”. Będąc nastolatkiem, uczestniczył w licznych akcjach protestu przeciwko reżimowi Łukaszenki, wiele razy był prewencyjnie zatrzymywany przez milicję w dniu poprzedzającym polityczne wydarzenia w kraju. W grudniu 2010 roku jeden dzień przed wyborami prezydenckimi w Białorusi był aresztowany i skazany na karę więzienia. W sierpniu 2013 roku po prawie 3 latach bezzasadnego pozbawienia wolności opuścił więzienie w Grodnie. Amnesty International ogłosiło go więźniem sumienia.

Franak Wiaczorka (BY) – działacz społeczny i polityczny młodego pokolenia, dziennikarz. Sekretarz międzynarodowy Partii Ludowo-Demokratycznej „Białoruski Ruch” (2011-2012) i były (2008-2009) przewodniczący młodzieżówki oraz członek zarządu Białoruskiego Frontu Ludowego (2007-2009). Redaktor Radia Wolna Europa. W styczniu 2009 został powołany do czynnej służby wojskowej bez względu na stan zdrowotny. W trakcie służby wojskowej został ukarany karą dyscyplinarną za używanie komend w języku białoruskim. Oficerowie stosowali różne rodzaje presji psychicznej na niego, w tym izolację od informacji, cenzurę listów, gazet i książek.

Paweł Białwus (BY) – społecznik, animator kultury, współzałożyciel Art Siadziby – niezależnej placówki non-profit, która umożliwia każdemu rozwój i promocję białoruskiej muzyki, języka, sztuki. Art Siedziba jest przestrzenią otwartą i dostępną dla wszystkich. Oprócz tego Pavel Bieławus jest właścicielem symbal.by – sklepu z artykułami promującymi tradycyjne wzory białoruskiej wycinanki i wyszywanki we wzornictwie odzieżowym, designu, biżuterii i gadżetach.

Natalia Panczenko (UA) – ukończyła zarządzanie na Połtawskiej Państwowej Akademii Rolniczej oraz Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Obecnie doktoryzuje się z ekonomii. W 2010 roku zorganizowała w Polsce studenckie forum polsko-ukraińskie. Założycielka Centrum Ukraińskiej Kultury: Ośrodek Rozwoju (CUKOR). Jest przewodniczącą utworzonej w listopadzie 2013 r., nieformalnej organizacji EuroMajdan Warszawa. W Fundacji Otwarty Dialog od lipca 2014 r. odpowiada za zbiórkę publiczną, w ramach której pozyskiwane są środki na rzecz uchodźców i ukraińskich żołnierzy.

—-

Wydarzenie towarzyszy IX edycji koncertu „Solidarni z Białorusią”.

„Wolność bez granic” – tak brzmi hasło dziewiątej edycji koncertu ,,Solidarni z Białorusią”. W tym roku impreza wyjątkowo odbędzie się jesienią ze względu na zbliżające się wybory prezydenckie na Białorusi.

W tym roku zagrają: Ania Rusowicz (PL) // Enej (PL) // Vopli Vidopliassova (UA) // Šuma (BY) // Dzieciuki (BY) // Hańba! (PL) // support: Amplituda Śmelaści (BY)

Więcej informacji tutaj.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij