Wydarzenie towarzyszy IX edycji koncertu "Solidarni z Białorusią".
Dzisiejsza Białoruś. Dzisiejsza Ukraina. Osoby, żyjące w obu krajach, są postawione w sytuacji zdominowania – zdominowania przez dyktaturę, czy opresyjną rosyjską politykę. Obywatele tych dwóch państw funkcjonują w świecie zależności – władzy, ekonomii, polityki międzynarodowej. Jedyna drogą wyjścia wydaje się opór – pozostaje tylko decyzja, jaką formę oporu się powinno wybrać. Wybór niesie za sobą wiele konsekwencji – tak jak było w to przypadku jednego z panelistów Źmiciera Daszkiwicza, który po ostatnich wyborach prezydenckich w Białorusi trafił na 3 lata do więzienia. O swoim „oporze” opowiedzą:
Źmicier Daszkiewicz (BY) // Natalia Panczenko (UA) // Franak Wiaczorka (BY) // Paweł Bieławus (BY)
Prowadzenie – Agnieszka Wiśniewska, Krytyka Polityczna
3 października, godz. 14.00, redakcja Krytyki Politycznej, ul. Foksal 16 (II piętro), Warszawa
Biogramy gości:
Źmicier Daszkiewicz (BY) – lider największego w Białorusi młodzieżowego opozycyjnego ruchu „Młody Front”. Będąc nastolatkiem, uczestniczył w licznych akcjach protestu przeciwko reżimowi Łukaszenki, wiele razy był prewencyjnie zatrzymywany przez milicję w dniu poprzedzającym polityczne wydarzenia w kraju. W grudniu 2010 roku jeden dzień przed wyborami prezydenckimi w Białorusi był aresztowany i skazany na karę więzienia. W sierpniu 2013 roku po prawie 3 latach bezzasadnego pozbawienia wolności opuścił więzienie w Grodnie. Amnesty International ogłosiło go więźniem sumienia.
Franak Wiaczorka (BY) – działacz społeczny i polityczny młodego pokolenia, dziennikarz. Sekretarz międzynarodowy Partii Ludowo-Demokratycznej „Białoruski Ruch” (2011-2012) i były (2008-2009) przewodniczący młodzieżówki oraz członek zarządu Białoruskiego Frontu Ludowego (2007-2009). Redaktor Radia Wolna Europa. W styczniu 2009 został powołany do czynnej służby wojskowej bez względu na stan zdrowotny. W trakcie służby wojskowej został ukarany karą dyscyplinarną za używanie komend w języku białoruskim. Oficerowie stosowali różne rodzaje presji psychicznej na niego, w tym izolację od informacji, cenzurę listów, gazet i książek.
Paweł Białwus (BY) – społecznik, animator kultury, współzałożyciel Art Siadziby – niezależnej placówki non-profit, która umożliwia każdemu rozwój i promocję białoruskiej muzyki, języka, sztuki. Art Siedziba jest przestrzenią otwartą i dostępną dla wszystkich. Oprócz tego Pavel Bieławus jest właścicielem symbal.by – sklepu z artykułami promującymi tradycyjne wzory białoruskiej wycinanki i wyszywanki we wzornictwie odzieżowym, designu, biżuterii i gadżetach.
Natalia Panczenko (UA) – ukończyła zarządzanie na Połtawskiej Państwowej Akademii Rolniczej oraz Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Obecnie doktoryzuje się z ekonomii. W 2010 roku zorganizowała w Polsce studenckie forum polsko-ukraińskie. Założycielka Centrum Ukraińskiej Kultury: Ośrodek Rozwoju (CUKOR). Jest przewodniczącą utworzonej w listopadzie 2013 r., nieformalnej organizacji EuroMajdan Warszawa. W Fundacji Otwarty Dialog od lipca 2014 r. odpowiada za zbiórkę publiczną, w ramach której pozyskiwane są środki na rzecz uchodźców i ukraińskich żołnierzy.
—-
Wydarzenie towarzyszy IX edycji koncertu „Solidarni z Białorusią”.
„Wolność bez granic” – tak brzmi hasło dziewiątej edycji koncertu ,,Solidarni z Białorusią”. W tym roku impreza wyjątkowo odbędzie się jesienią ze względu na zbliżające się wybory prezydenckie na Białorusi.
W tym roku zagrają: Ania Rusowicz (PL) // Enej (PL) // Vopli Vidopliassova (UA) // Šuma (BY) // Dzieciuki (BY) // Hańba! (PL) // support: Amplituda Śmelaści (BY)
Więcej informacji tutaj.