Miasto

Debata „Niemcy: Polityka zagraniczna na rozstajach”

Pierwsza z cyklu debat dotyczących "nowej kwestii niemieckiej w Europie".

24 kwietnia, czwartek, godz. 19.00 
Instytut Studiów Zaawansowanych, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
 

Goście:  Jörg Lau (publicysta „Die Zeit”), Hans Kundnani(ECFR), Anna Kwiatkowska-Drożdż (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Prowadzenie: Piotr Buras (ECFR, Warszawa)
 

Niemcy przyjęło uważać się za „wstrzemięźliwego hegemona”, kraj potężny gospodarczo, ale nieskory do rzucenia na szalę swojego potencjału,  niechętny do podejmowania odpowiedzialności i przywództwa. Odnosi się to do polityki niemieckiej w Unii Europejskiej, ale jeszcze bardziej do polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Dziś coraz silniejsze jest przekonanie, że czas chowania się Berlina w polityce międzynarodowej za plecami innych bezpowrotnie mija.

Unia Europejska mierzy się z rosnącymi wyzwaniami na swoich wschodnich i południowych rubieżach, w których coraz rzadziej liczyć będzie mogła na wsparcie USA. Oczekiwania pod adresem Niemiec, by przezwyciężyły swoje wynikające po części z przeszłości, po części z wygody, ograniczenia, rosną. Mówił o tym m.in. niedawno niemiecki prezydent Joachim Gauck, który w głośnym wystąpieniu upomniał Niemców, że są zdolni do tego by wziąć na swoje barki większy ciężar odpowiedzialności na arenie międzynarodowej. Niewątpliwe kryzys wokół Ukrainy bardzo szybko stał się pierwszym testem tej gotowości i nadał debacie wokół polityki zagranicznej Niemiec nowy kontekst i wyjątkową aktualność. W którą stronę ewoluować będzie niemiecka polityka zagraniczna w najbliższych latach i jak wyglądać będą relacje Berlina z Waszyngtonem, Moskwą i Pekinem? Czy Niemcy będą chciały przejąć przywództwo w działaniach UE na arenie międzynarodowej, czy też ulegną pokusie wykorzystania swojej dzisiejszej potęgi do szukania dla siebie miejsca w świecie bez oglądania się na Europę lub nawet w opozycji do niej? Czy tradycyjna „więź z Zachodem” jest nadal wystarczająco silna, by zapobiec temu ostatniemu scenariuszowi?


Spotkanie w języku niemieckim tłumaczone symultanicznie.
Wstęp wolny.

Cykl debat dotyczących „nowej kwestii niemieckiej w Europie” organizowany jest wspólnie z Fundacją im. Friedricha Eberta oraz Europejską Radą Spraw Zagranicznych (ECFR). 

    

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij