Promocja czytelnictwa w Polsce i Szwecji – czemu po drugiej stronie Bałtyku sukcesy są większe niż u nas? O czytaniu porozmawiamy w poniedziałek 9 listopada w Bibliotece Sopockiej.
Najbliższe spotkanie poświęcone będzie książce Szwecja czyta. Polska czyta pod red. Katarzyny Tubylewicz i Agaty Diduszko-Zyglewskiej, będącej zbiorem rozmów o promocji czytelnictwa. Do rozmowy zaproszeni zostali szwedzcy i polscy pisarze, wydawcy, bibliotekarze, agenci literaccy, związkowcy, urzędnicy państwowi i przedstawiciele samorządów, porównując polskie i szwedzkie praktyki czytelnicze, rozwiązania prawne i doświadczenia. Opowiadają o swojej pasji, zmaganiach i nadziejach. Udowadniają, że dla własnego, ale także społecznego dobra, wszyscy powinniśmy czytać, czytać i jeszcze raz czytać.
Badania Biblioteki Narodowej pokazują, że książki czyta dziś zastraszająco niski odsetek zarówno dorosłych, jak i młodych Polaków. Tylko kilkanaście procent naszych rodaków sięga po sześć lub więcej książek rocznie. Przeciętny Szwed na czytanie poświęca 20 minut dziennie. Szwedzka literatura podbija też świat, choć pisana jest w języku, którym mówi zaledwie dziewięć milionów ludzi. Jak to możliwe, że w tym niedalekim od nas kraju czytanie jest czymś tak powszechnym, autorzy otrzymują wysokie honoraria, biblioteki dla dorosłych i dla dzieci pełne są nowości, a literatura jest oczkiem w głowie rządzących?
Opis Wydawnictwa Krytyki Politycznej
Podczas poniedziałkowego spotkania przeczytany zostanie na głos fragment książki „Szwecja czyta. Polska czyta”, a następnie ze współautorką Agatą Diduszko-Zyglewską porozmawiamy o czytelnictwie.
Spotkanie Zaczytajmy się poświęcone czytelnictwu z Agatą Diduszko-Zyglewską odbędzie się w poniedziałek 9 listopada o godz. 16.00, w Bibliotece Sopockiej, ul. Kazimierza Wielkiego 14, Sopot. Wstęp wolny.
Agata Diduszko-Zyglewska – dziennikarka, aktywistka miejska, promotorka książek; członkini zespołu Krytyki Politycznej, współautorka dokumentu „Miasto kultury i obywateli. Program rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020”, członkini zespołu sterującego ds. wdrażania Programu Rozwoju Kultury w Warszawie; absolwentka Anglistyki UW oraz Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach; studiowała też w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz Instytucie Sztuki PAN; pracuje w Wydawnictwie Krytyki Politycznej; pisze dla Dziennika Opinii o prawach kobiet, sprawach społecznych, czytelnictwie i kulturze.
Zaczytajmy się! jest częścią projektu Zaczytani na żywo realizowanego w czterech filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie. Różnorodność działań w projekcie dostosowana jest do potrzeb lokalnej społeczności zgromadzonej wokół poszczególnych filii. Projekt oprócz promocji czytelnictwa zakłada integracje społeczności lokalnej poprzez prowadzenie otwartych spotkań dyskusyjnych, animację procesu poznawania się i długofalowego budowania relacji.
Kolejne spotkania Zaczytajmy się! odbędzie się 7 grudnia. Dotychczas odbyły się 13 kwietnia i 11 maja, 8 czerwca. 20 sierpnia, 12 października.
Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście w partnerstwie z Biblioteką Sopocką. Spotkanie jest częścią projektu „Zaczytani na żywo” wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.