Miasto

Czym dawniej straszono dzieci? – wykład

Straszenie było jednym z tradycyjnych sposobów wychowywania dzieci na polskiej wsi końca XIX w. i w pierwszej połowie XX.

Straszenie było jednym z tradycyjnych sposobów wychowywania dzieci na polskiej wsi końca XIX w. i w pierwszej połowie XX. W źródłach etnograficznych można odnaleźć informacje o tym, iż dziecko wiejskie od najmłodszych lat stanowiło cenną siłę roboczą.

4 czerwca, środa, godzina 17.00 miejsce: Sala Rzymska w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, ul. Regera 6, Cieszyn

Duża samodzielność dzieci oraz stosunkowo mała ilość czasu, jaki mogli swym potomkom poświęcić rodzice, wymusiła na tych ostatnich wypracowanie sprawnych narzędzi wychowawczych. Dobrze tę rolę spełniało straszenie różnego rodzaju postaciami. Mieszkańcy wsi dysponowali całą gamą strachów. Biorąc pod uwagę wyniki badań terenowych prowadzonych w drugiej połowie XX wieku na terenie Polski, można wyróżnić co najmniej trzy grupy postaci, którymi straszono dzieci: postaci demoniczne, ludzkie oraz zwierzęta.

Podczas wykładu dr Anny Drożdż dowiemy się, które z nich występowały na Śląsku Cieszyńskim i nie tylko. Po wykładzie zostaną wręczone nagrody dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, których prace (mem-y, filmy, zdjęcia, obrazki) zwyciężyły w konkursie Udostępnij Kolberga! organizowanym przez Świetlicę Krytyki Politycznej w Cieszynie.

Dr Anna Drożdż – doktor etnologii, zajmuje się zagadnieniami związanymi z tradycyjną kulturą wiejską szczególnie tymi, które odnoszą się do jej aspektów społecznych i symbolicznych. Silnie związana z pracownią Polskiego Atlasu Etnograficznego, jest autorką i współautorką kilku książek opartych na materiałach atlasowych. W latach 2008-2010 prowadziła badania naukowe na Żuławach Wiślanych.

WSTĘP WOLNY!

Spotkania organizowane są przez Świetlicę Krytyki Politycznej w Cieszynie oraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolberg 2014 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Współpraca: Fundacja Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij