Miasto

Czy widmo rewolucji krąży nad systemem zdrowotnym? Stan spraw 14 lat po reformie

Goście: M. Boni, T. Kamińska, S. Neumann, A. Ostolski i M. Balicki

Spotkanie poprowadzi gospodarz cyklu Marek Balicki – minister zdrowia w gabinetach Leszka Millera i Marka Belki, a obecnie dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie.

Gośćmi podczas pierwszej debaty będą:

Michał Boni – minister administracji i cyfryzacji, a wcześniej minister pracy w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego, poseł na Sejm I kadencji, w pierwszym rządzie Donalda Tuska sekretarz stanu w KPRM.

Teresa Kamińska – była minister ds. koordynowania reform społecznych w rządzie Jerzego Buzka; na początku lat 80. działaczka „Solidarności”; była prezeska Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych; w latach 1998–2002 członkini Komitetu Doradczego Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi.

Sławomir Neumann – wiceminister zdrowia, poseł na sejm VI i VII kadencji.

Adam Ostolski – socjolog, filozof i tłumacz, wykładowca na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Członek partii Zielonych oraz Krytyki Politycznej.

Minęło 14 lat od wprowadzonej przez gabinet Jerzego Buzka reformy systemu zdrowotnego. Jakie są jej długofalowe efekty? Co i dlaczego warto zmienić w polityce zdrowotnej w Polsce?

Obecnie pacjenci są uzależnieni od decyzji polityków, którzy co rusz wprowadzają nowe, nietrafione reformy. Czy jedną z nich jest system e-WUŚ? Długie kolejki do specjalistów, wielomiesięczne oczekiwanie na szczegółowe badanie wiążą się nie tylko z brakiem odpowiednich funduszy, ale również z wadliwym sposobem dystrybucji dostępnych środków. Opinia publiczna niewiele wie o tym drugim aspekcie sprawy, a media szukają winnych kryzysowej sytuacji wśród nieprzestrzegających zaleceń lekarzy pacjentów, nieempatycznych pielęgniarek i lekarzy, dyrektorów placówek, którzy nie mają umiejętności menedżerskich. Politycy prą ku komercjalizacji i prywatyzacji polskich szpitali i ośrodków zdrowia. Czemu to służy, jakie czekają nas konsekwencje takich działań i wreszcie jak uzdrowić system?

Debata odbędzie się 7 lutego, w czwartek, o godz. 19.00 w siedzibie Krytyki Politycznej przy ul. Foksal 16 w Warszawie.

Publikacja Zdrowie. Przewodnik Krytyki Politycznej powstała przy wsparciu Fundacji im. F. Eberta. W Zdrowiu. Przewodniku Krytyki Politycznej opisujemy, jak działa system ochrony zdrowia w Polsce i jak należałoby go naprawić. Odsłaniamy jego ciemne strony – komercjalizację, ideologiczne ograniczenia i korupcję. Przyglądamy się mu z punktu widzenia pacjenta. Zaglądamy wreszcie w przyszłość, w stronę medycyny spersonalizowanej. Wśród autorów m.in.: Marek Balicki, Edwin Bendyk, Weronika Chańska, Kinga Dunin, Stanisława Golinowska, Rafał Halik, Paulina Polak, Jacek Żakowski.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij