Miasto

Czy polszczyzna pożera własne córki?

Debata na temat płci w języku i przekazie medialnym. Czy język polski dyskryminuje kobiety? Co o stereotypach na temat płci mówią nam dowcipy? 7 grudnia, godz. 17.30, Massolit Books & Café.

Zapraszamy na debatę na temat płci w języku i przekazie medialnym. Czy język polski dyskryminuje kobiety? Co o stereotypach na temat płci mówią nam dowcipy? Co mówią o nas samych? Czy zmiana języka może przyczynić się do zmiany relacji między płciami? To tylko niektóre z pytań, nad którymi wspólnie się zastanowimy.

Porozmawiamy także o książce Jacksona Katza Paradoks macho, której autor wskazuje na nierozerwalny związek między mówieniem (i niemówieniem) o przemocy mężczyzn wobec kobiet, a rzeczywistymi aktami męskiej agresji.

W spotkaniu wezmą udział:
– Beata Kowalska, socjolożka specjalizująca się w socjologii kultury i gender studies, Uniwersytet Jagielloński;
– Monika Świerkosz, literaturoznawczyni związana z Przestrzenią Kobiet i Klubem Krytyki Politycznej w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński;
– Marcin Teodorczyk, polonista reprezentujący nurt językoznawstwa feministycznego, Instytut Rozwoju Służb Społecznych.

Prowadzenie: Mikołaj Denderski, Klub Krytyki Politycznej w Krakowie

7 grudnia, piątek, godz. 17.30, Massolit Books & Café, ul. Felicjanek 4, Kraków


Spotkanie odbywa się w ramach 16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć. Organizatorami kampanii są Fundacja Autonomia i Pełnomocniczka Rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów Katarzyna Jurzak-Mączka.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij