Mafia narkotykowa, elity polityczne, zwykli ludzie. Po filmie "W krainie karteli" rozmawiają Małgorzata Nocuń i Marcin Chałupka.
9 grudnia, środa, godz. 19.30, Kino Muranów, ul. Gen. Andersa 5, Warszawa
Wydarzenie towarzyszące 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego 15. MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie (Warszawa, 4-10 grudnia).
„Mafia narkotykowa, elity polityczne, zwykli ludzie. Czy na szlaku narkotykowym da się normalnie żyć?”
W Azji Środkowej z handlu narkotykami czerpią profity mafia i elity polityczne. Największe koszty płaci natomiast społeczeństwo – ludzi zmusza się do udziału w tym procederze, policja wtrąca do więzień często przypadkowych ludzi, by pokazać, że walczy z biznesem narkotykowym. O tym, jak cierpią ludzie, w krajach gdzie kwitnie handel narkotykami, się milczy. Sprzyja temu także cenzura – to najbardziej „brudny” i „zakazany temat”. Media podejmują go sporadycznie.
W kinie Muranów odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Nocuń, dziennikarką „Tygodnika Powszechnego”, która w ramach współpracy z Grupą Zagranica badała problematykę handlu narkotykami w Azji Środkowej. O swoich doświadczeniach i obserwacjach opowie od strony „ludzkiej” – perspektywy zwykłych ludzi, których domy znajdują się na szlaku narkotykowym i którzy mimo wszystko próbują normalnie żyć. Rozmowę poprowadzi Marcin Chałupka (Narkopolityka | Krytyka Polityczna).
Wydarzenie poprzedzone będzie projekcją filmu „W świecie karteli”, który porusza podobny problem w Meksyku.
OPIS FILMU
W krainie karteli (Cartel Land)
USA 2015, 100’, reż. Matthew Heineman
Sundance FF (US Documentary Best Director, US Documentary Best Cinematography
Matthew Heineman dokumentuje w swoim spektakularnym filmie niezwykłą historię grup samoobrony – Autodefensas – w meksykańskim stanie Michoacán, które w obliczu korupcji i kompletnej indolencji władz podjęły na własną rękę walkę z narkotykowymi kartelami. Błyskawiczny sukces obywatelskiej inicjatywy stał się jednocześnie początkiem jej końca: ani władzom, ani kartelom nie zależało na naruszaniu istniejącego status quo. Reżyser obserwuje rozwój sytuacji z najbliższej odległości: filmuje narkotykowe laboratoria na pustyni, żywcem wyjęte z „Breaking Bad”, jest na miejscu, kiedy wokół gwiżdżą kule, bierze udział w pościgach, wiecach i zakulisowych spotkaniach. Główny bohater filmu to Jose Manuel Mireles – charyzmatyczny przywódca Autodefensas i niepoprawny kobieciarz, który w trakcie realizacji dokumentu przeżyje wypadek samolotowy, rozwód i utratę władzy. Heineman nie pozostawia widzom złudzeń – meksykańską rzeczywistość kształtuje tak zawiły splot korupcyjnych powiązań, że żadnej ze stron konfliktu nie da się przypisać jednoznacznych intencji. Czy wzlot i upadek grup samoobrony był tylko elementem walki o władzę wewnątrz Kartelu Templariuszy? I czy władze bardziej niż zorganizowanej przestępczości obawiają się autentycznego społecznego ruchu protestu?
WSTĘP NA WSZYSTKIE PROJEKCJE I WYDARZENIA W RAMACH 15. MFF WATCH DOCS JEST BEZPŁATNY.
Debata odbywa się w ramach projektu World-Wise Europe: A more coherent Europe for a fairer World – EuropeAid, finansowanego ze środków Komisji Europejskiej.