Spotkanie odbędzie się po pokazie filmu "Zamrażając Lód" podczas Festiwalu Planete+ Doc.
18 maja, sobota, 18.00, (start filmu), Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64a, Wrocław
Film Zamrażając Lód w reż. Jeffa Orlowskiego opowiada o projekcie Extreme Ice Survey (EIS) Jamesa Baloga, fotografa przyrody i autora wielu okładek National Geographic, w którym artysta postanowił pokazać globalne ocieplenie.
W celu osiągnięcia zamierzonego efektu ustawił kilkadziesiąt aparatów fotograficznych w miejscach, gdzie znajdują się największe światowe lodowce (Grenlandia, Islandia, Alaska i Montana), aby dzień po dniu, przez trzy kolejne lata rejestrować zachodzące zmiany. Następnie, tysiące zdjęć otrzymanych metodą poklatkową skompresował do kilkusekundowych filmów. Rezultat, który oglądamy w równej mierze zachwyca, co przeraża. Oto na naszych oczach ogromne, niewzruszone lodowce topnieją i cofają się o kilka-kilkanaście kilometrów. Kolosalne masy lodu, wielkości porównywalnej z Dolnym Manhattanem, rozpadają się na drobne części. Zmiany, które zespół Baloga zaobserwował w ciągu 3 lat, odpowiadają skalą temu, co wcześniej wymagało przynajmniej 30 lat…
Ukazany w filmie wyjątkowo malowniczy proces topnienia lodowców jest poruszający, ale jakże nam daleki – tysiące kilometrów dzielą nas przecież od krain wiecznego śniegu. Jednak skutki globalnego ocieplenia i topnienia lodowców „na krańcach naszego świata” dotykać będą każdego z nas – wpłyną na dostęp do wody pitnej, na częstotliwość i gwałtowność ekstremalnych zjawisk pogodowych, zagrozić mogą terenom, położonym na brzegach oceanów i mórz. Zapobiec tym zjawiskom mogą nie tylko zmiany globalnej polityki, lecz również sposób funkcjonowania każdego z nas. W jaki sposób działać na różnych poziomach, aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych? Jakie korzyści przynieść może zwrot ku odnawialnym źródłom energii, a jakie przeszkody pojawić się mogą na drodze ku realizacji tej wizji? Zapraszamy do dyskusji…
Uczestnicy debaty:
dr Karolina Jankowska – wykładowczyni w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego i naukowiec wizytujący w Centrum Europy Środkowo-Wschodniej Fraunhofer w Lipsku;
Tomasz Koprowiak – burmistrz Kisielic;
Marta Śmigrowska – autorka i prezenterka programu Eko Reporter (Polsat News);
Michał Olszewski – rzecznik prasowy ClientEarth Polska, dziennikarz przez lata związany z Tygodnikiem Powszechnym.
Wstęp: Pokaz biletowany / Wstęp na debatę- wolny (pierwszeństwo dla osób z biletami z seansu)
—
Współorganizatorami debaty są Fundacja im. Heinricha Bölla oraz Greenpeace. Spotkanie stanowi część cyklu sześciu debat, odbywających się w ramach międzynarodowego festiwalu kina dokumentalnego Planete+ Doc w Dolnośląskim Centrum Filmowym od 12.05 do 19.05.