Miasto

„Człowiek z żelaza” – pokaz filmu

Projekcja będzie wstępem do dyskusji o twórczości Wajdy w Krytyce Politycznej w Gdańsku.

Czy przypadkiem nie zamykamy Wajdy w muzealnej gablocie z napisem „nie dotykać” i z szacunku przestajemy już o nim dyskutować, się o niego spierać? O czym dyskutowali widzowie Wajdy przed laty? Czemu stał się dla nich tak ważnym twórcą narodowych, i czemu dla młodszych widzów bywa mało interesujący? A może nie?

Kino Wajdy stawia dziesiątki pytań. Na część z nich postaramy się odpowiedzieć podczas środowej dyskusji.

 

Wstępem do debaty o twórczości Andrzeja Wajdy będzie pokaz filmu Człowiek z żelaza we wtorek, godz. 19.00 w Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, Gdańsk. 

 

Opis filmu:

Gdańsk, rok 1980. W stoczni trwa strajk. Dziennikarz radiowy Winkel (Marian Opania) otrzymuje polecenie zrealizowania reportażu kompromitującego Macieja Tomczyka (Jerzy Radziwiłowicz), działacza komitetu strajkowego. Badecki, przedstawiciel władz, uświadamia mu wagę zadania. W tłumie przed bramą zakładu Winkel spotyka znajomego, Dzidka (Bogusław Linda). Ten opowiada mu o Tomczyku. Aby uzyskać przepustkę na teren stoczni, Winkel odwiedza rodzinę Wiesławy Hulewicz. Dowiaduje się, że Tomczyk jest mężem Agnieszki (Krystyna Janda), która w 1976 roku kręciła film o Mateuszu Birkucie, ojcu Maćka.

 

Człowiek z żelaza, reż. Andrzej Wajda, scenariusz Aleksander Ścibor – Rylski, Polska 1981, czas trwania 2h 27’

 

 

 



 

Dyskusja zatytułowana Wajda – marmur, żelazo, nadzieja odbędzie się dzień po projekcji filmu, w środę, 30 października 2013, godz. 19.00, w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk. W rozmowie prowadzonej przez Agnieszkę Wiśniewską udział wezmą Monika Bokiniec, Maciej Gdula, Krzysztof Kornacki.

 

 


Spotkanie połączone jest z promocją książki Wajda. Przewodnik Krytyki Politycznej. W dniu spotkania książka dostępna będzie w niższej cenie25 PLN.

 

 

 

WSTĘP WOLNY na pokaz filmu oraz na debatę.

 

 

 

Pokaz filmu oraz debata odbywają się w ramach cyklu Kino Zaangażowane wspieranego przez Urząd Miejski w Gdańsku i Samorząd Województwa Pomorskiego.

 

     

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij