Historia człowieka, który podpisał pakt z diabłem — wykład Mariusza Urbanka.
6 grudnia, piątek, g. 19.30, Świetlica KP w Łodzi, Piotrkowska 101, lewa oficyna, I piętro
Jedną z fascynacji Juliana Tuwima były przez wiele lat diabły i czarownice, wiedza tajemna i zło towarzyszące historii ludzi. Efektem była antologia „Czary i czarty polskie oraz Wypisy czarnoksięskie”, do dziś wydawana i czytana, i książeczka „Czarna msza”. Gromadząc poświęconą temu bibliotekę (ponad tysiąc tomów z całego świata) nie mógł przewidział, że kiedyś stanie w obliczu prawdziwego zła.
Wracając w 1946 roku do Polski, wierzył, że wraca do kraju, o którym marzył na emigracji. Wolnego, sprawiedliwego i dającego wszystkim równe szanse. Tymczasem podsunięto mu do podpisania cyrograf. Władza gotowa była dać mu co tylko zechce, w zamian jednak żądając bezwarunkowego poparcia. Tuwim zapłacił za to duszą poety. Przestał pisać.
Wykład autora brawurowej biografii Juliana Tuwima „Wylękniony bluźnierca”, poprzedzony występem zespołu Miejskie Darcie Pierza.
—
Nazywano go księciem poetów, debiut porównywano do debiutu Adama Mickiewicza, a dzieło jego życia Kwiaty polskie zestawiano z Panem Tadeuszem. Napisał wiele wierszy i piosenek, które przeszły do legendy: Miłość ci wszystko wybaczy śpiewaną przez Hankę Ordonównę, Grande Valse Brillante w wykonaniu Ewy Demarczyk, Wspomnienie z muzyką Czesława Niemena.
Jego Ptasie radio i Lokomotywa do dziś nie mają sobie równych w polskiej literaturze dziecięcej, Bal w Operze wciąż na nowo i z tą samą precyzją opisuje rzeczywistość Polski. A muzycy punkowi odkryli Tuwima anarchistę i alterglobalistę.
Książka Mariusza Urbanka opisuje meandry losu i kulisy twórczości Juliana Tuwima – poety, tekściarza kabaretowego, tłumacza, bibliofila, kolekcjonera, badacza i popularyzatora dziejów kultury.
—
Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi