Dyskryminacja w sieci, a może dyskryminacja poprzez sieć?
Wykluczenie społeczne to wielokrotnie dyskutowana i wielowymiarowa kwestia. Pomysł, aby jeszcze raz przyjrzeć się problemowi marginalizacji wynika z obawy, że dotychczasowe wysiłki służące opisowi i zaradzeniu „wykluczania” służą logice jego powstawania. Dlatego warto opowiedzieć o tych obszarach i strategiach społecznego działania, których dwuznaczność roli stanowi o ich potencjale ekskluzywności i inkluzywności.
Zapraszamy na pierwszą odsłonę cyklu edukacyjnego Kultura, edukacja i tożsamość w ramach Uniwersytetu Krytycznego z udziałem medioznawcy Damiana Muszyńskiego i socjologa Dominika Batorskiego. Spotkanie nosić będzie tytuł Cyfrowe wykluczenie – internet jako opium dla mas.
18 marca, poniedziałek, o godz. 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk
wstęp wolny!
Dominik Batorski – socjolog, pracownik Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Komputerowego i Matematycznego UW, zajmujący się problematyką relacji i sieci społecznych oraz dynamiką procesów społecznych zachodzących w sieciach, tj. dyfuzja innowacji czy wpływ społeczny; badaniem społecznych oraz psychologicznych uwarunkowań i konsekwencji korzystania z komputerów i internetu; analizą struktur sieci polityki i biznesu; metodą analizy sieci; metodologią prowadzenia badań psychologicznych i społecznych przez internet.
Damian Muszyński – pedagog mediów, medioznawca, nauczyciel akademicki, twórca i były redaktor naczelny czasopisma „Studia Kulturowe”, bloger. Członek zespołu realizującego projekt „Dzieci sieci – kompetencje komunikacyjne najmłodszych” Interesuje się problematyką uspołecznienia szkoły w kontekście rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Opis spotkań Kultura, edukacja, tożsamość:
Cykl spotkań seminaryjnych łączy zarówno kwestia dyskusji nad utrwalaniem przestrzeni dyskryminacyjnych jak i konstruowaniem pomysłów dotyczących włączania „różnic” do obiegu emancypacyjnego. Kluczowymi kategoriami dyskutowanymi w ramach cyklu będą: kultura, edukacja, wiedza-władza, samowiedza i tożsamość. Do dyskusji zaproszeni zostaną wybitni znawcy problematyki, ale także osoby bezpośrednio narażone na wykluczenie.
22 kwietnia, poniedziałek
Oswajanie odmienności. Współczesne dyskursy niepełnosprawności a problem wykluczenia. Gościem spotkania będzie Jolanta Rzeźnicka-Krupa
6 maja, poniedziałek
Edukacja – utrwalanie różnic czy ich przezwyciężanie. O dwuznacznej roli współczesnej szkoły. Gościem spotkania będzie prof. Tomasz Szkudlarek