Miasto

Co z tą pańszczyzną? Pokaz filmu „Niepamięć” i dyskusja

Goście: Magdalena Bartecka, Andrzej Leder, Herakliusz Lubomirski, Michał Sutowski.

3 marca, wtorek, godz. 18.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16/2p., Warszawa

Co z tą pańszczyzną? Czy po 150 latach od jej zniesienia w Polsce jest to temat, o którym warto rozmawiać? Czy może lepiej głęboko zakopać tę niechlubna kartę naszej historii, skoro żyjemy w wolnej i demokratycznej Polsce, w czasach, gdy wszyscy jesteśmy równi i nikt (przynajmniej teoretycznie) nie jest już zmuszany do bezpłatnej i przymusowej pracy na rzecz panów? A może wręcz przeciwnie? Może nigdy na temat pańszczyzny nie rozmawialiśmy poważnie i dość dogłębnie? Wystarczy powiedzieć, że nie ma w Polsce żadnej monografii tematu. Choć oczywiście istnieją liczne publikacje, w których pańszczyzna się przewija. Prawie zawsze na marginesach. Wyprodukowany przez Stowarzyszenie Folkowisko film jest osobistą i przez to bardzo aktualną próbą uchwycenia tego problemu  i zmierzenia się z naszą historią, jej transformacjami, długim trwaniem i niepamięcią.

W dyskusji udział wezmą: Magdalena Bartecka, Andrzej Leder oraz Herakliusz Lubomirski.

Spotkanie poprowadzi Michał Sutowski.

Wstęp wolny

Dokument Niepamięć w nietypowy sposób próbuje opowiedzieć o dziedzictwie wydarzeń, których bezpośredni świadkowie już nie żyją, a których pamięć została wyparta ze zbiorowej świadomości.

Dwoje głównych, bohaterów filmu, współczesnych młodych ludzi – malarz-arystokrata i „wykształcona chłopka” – wybierze się w podróż przez lubelską i podkarpacką wieś. Podczas wyprawy będą musieli zmierzyć się ze swoimi emocjami i z historią swoich rodzin, próbując odpowiedzieć na wiele ważnych pytań. Co wiemy o naszej przeszłości? Czy pochodzenie ma wpływ na to, kim jesteśmy? Do jakiego stopnia dawne podziały wpływają na nasze „tu i teraz”? W odpowiedzi pomogą nie tylko spory bohaterów, ale również spotkania z wiejskimi gospodarzami i wiekowym hrabią.

Dokument wyreżyserował Piotr Brożek, absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i zdobywca głównej nagrody w konkursie Stowarzyszenia Homo Faber za film 2ndExit. Jako asystent reżysera pracował przy filmach Miłość (2012) Sławomira Fabickiego i Bogowie (2014) Łukasza Palkowskiego.

Film współfinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2014”. Oficjalnym partnerem jest Stowarzyszenie Absolwentów Klasy BGŻ. Produkcję dofinansował także Urząd Miasta i Gminy Cieszanów.

Andrzej Leder, ur. 1960, filozof kultury, socjolog, psychoterapeuta. Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Zajmuje się filozoficznymi założeniami kultury współczesnej. W badaniach nad kulturą łączy studia medyczne i praktykę psychiatryczną z wykształceniem filozoficznym. Wydał między innymi książki: „Przemiana mitów czyli życie w epoce schyłku” (1997), „Nieświadomość jako pustka” (2001) , „Przemiana mitów druga czyli wojna o obraz” (2004), „Nauka Freuda w epoce Sein und Zeit” (2007), „Prześniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historycznej” (2014).

Magdalena Bartecka, ur. 1986, psycholożka społeczna, animatorka kultury peryferyjnej oraz aktywistka wiejsko-miejska. Członkini Stowarzyszenia Animacji Kultury Pogranicza „Folkowisko”. Producentka i bohaterka dokumentu „Niepamięć”. Współorganizatorka kampanii społecznej „Jestem ze wsi!” (2013), akcji „Kultura jest babą” (2014) oraz corocznego festiwalu Folkowisko i Dni Wolności Chłopskiej – święta z okazji zniesienia pańszczyzny w Galicji. Pochodzi ze wsi Chorążanka na Lubelszczyźnie

Herakliusz Lubomirski, ur. 1969, obieżyswiat, twórca user experience skomplikowanych systemow internetowych. Prowadził dział projektowania Onet.pl, przedsiębiorstwa internetowe na Ukrainie. Projektuje witryny w Polsce, m. in. Empik czy niania.pl, Entreprener (startupy internetowe).

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij