Czy sektor nieformalny przyczynia się do rozwoju kulturalnego społeczeństwa, czy raczej go paraliżuje? Spotkanie z Edwinem Bendykiem.
Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” oraz Koło Artystyczno- Naukowe „Poza Pracownią” serdecznie zapraszają na spotkanie z Edwinem Bendykiem– dziennikarzem, publicystą i autorem książki pt.: Bunt Sieci.
Podczas spotkania, które odbędzie się w poniedziałek 7 maja o godz. 16.30 w sali konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie (ul. Bielska 62), Bendyk opowie o jego najnowszej książce, a także odpowie na pytania dotyczące współczesnych problemów kultury (np. ruch Anonymous, protesty przeciwko ACTA, Memy).
Prowadzenie: Agnieszka Muras (Krytyka Polityczna)
Opis redakcyjny książki: Bunt Sieci powstał zainspirowany protestami przeciwko porozumieniu ACTA, choć tematy w nim poruszane zajmują mnie od wielu lat. Oczywiście, nie wiedziałem że w styczniu 2012 r. dojdzie do masowych wystąpień. Obserwując jednak przemiany społeczne i kulturowe w Polsce i na świecie często zadawałem, również podczas publicznych wystąpień, pytania o to, jak nowe formy uczestnictwa w kulturze, które umożliwia m.in. Internet mogą przełożyć się na nowe formy mobilizacji społecznej i politycznej. […]
Gorącą analizę tego, co wydarzyło się na przełomie stycznia i lutego (część I książki, „Wirtualna wojna domowa”) uzupełniam tekstami, jakie powstały w związku z projektem Buntu Sieci w ciągu ostatnich kilku lat (część II, „Wyznania kogniwojażera”). Dokumentują one przemiany w różnych sferach życia – zestawione razem pozwalają nie tylko odczuć ich klimat, lecz także odsłaniają procesy in statu nascendi, jakby to powiedzieli chemicy.
Edwin Bendyk – polski dziennikarz (m.in. redaktor „Polityki”), publicysta, zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem technologii na życie społeczne. Autor książek Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu, Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności czy Antymatrix – człowiek w labiryncie sieci. Kieruje Ośrodkiem Badań Nad Przyszłością w Collegium Civitas.