Miasto

Bunt Sieci

Czy sektor nieformalny przyczynia się do rozwoju kulturalnego społeczeństwa, czy raczej go paraliżuje? Spotkanie z Edwinem Bendykiem.

Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” oraz Koło Artystyczno- Naukowe „Poza Pracownią” serdecznie zapraszają na spotkanie  z Edwinem Bendykiem– dziennikarzem, publicystą i autorem książki pt.: Bunt Sieci.

Podczas spotkania, które odbędzie się w poniedziałek 7 maja o godz. 16.30 w sali konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie (ul. Bielska 62), Bendyk opowie o jego najnowszej książce, a także odpowie na pytania dotyczące  współczesnych problemów kultury (np. ruch Anonymous, protesty przeciwko ACTA, Memy). 
Prowadzenie: Agnieszka Muras (Krytyka Polityczna)

Opis redakcyjny książki: Bunt Sieci powstał zainspirowany protestami przeciwko porozumieniu ACTA, choć tematy w nim poruszane zajmują mnie od wielu lat. Oczywiście, nie wiedziałem że w styczniu 2012 r. dojdzie do masowych wystąpień. Obserwując jednak przemiany społeczne i kulturowe w Polsce i na świecie często zadawałem, również podczas publicznych wystąpień, pytania o to, jak nowe formy uczestnictwa w kulturze, które umożliwia m.in. Internet mogą przełożyć się na nowe formy mobilizacji społecznej i politycznej. […]

Gorącą analizę tego, co wydarzyło się na przełomie stycznia i lutego (część I książki, „Wirtualna wojna domowa”) uzupełniam tekstami, jakie powstały w związku z projektem Buntu Sieci w ciągu ostatnich kilku lat (część II, „Wyznania kogniwojażera”). Dokumentują one przemiany w różnych sferach życia – zestawione razem pozwalają nie tylko odczuć ich klimat, lecz także odsłaniają procesy in statu nascendi, jakby to powiedzieli chemicy. 

 
Edwin Bendyk – polski dziennikarz (m.in. redaktor „Polityki”), publicysta, zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem technologii na życie społeczne. Autor książek Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysuZatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności czy Antymatrix – człowiek w labiryncie sieci. Kieruje Ośrodkiem Badań Nad Przyszłością w Collegium Civitas.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij