Czy istnieje miasto idealne? Co znaczy zrównoważony rozwój miast? Jak łączyć potrzeby różnych mieszkańców i czy jest w tym wszystkim miejsce na dobro wspólne?
Europejska Fundacja Kultury (ECF) zaprasza do zgłaszania innowacyjnych pomysłów na miasto. Pomysłów, które poszukują sposobów na budowanie wspólnoty, dobre rządzenie, kształtowanie naszych miast i ich otoczenia. Autorzy wybranych pomysłów spotkają się i włączą w trzydniowe warsztaty Idea Camp 2015 (Zlot pomysłów) – Budujemy miasto.
ECF zaprasza do działania na rzecz nowych wizji i kształtu miasta w ramach prowadzonego programu Connected Action for the Commons. Uczestnicy Idea Camp będą mieli okazję do współpracy z sześcioma organizacjami zaangażowanymi we współtworzenie programu, a także włączenia się w dyskusję z zaproszonymi politykami, urzędnikami, publicystami i badaczami.
Budujemy miasto (Build the city) – temat przewodni tegorocznego Idea Camp – to wezwanie do wspólnych działań i starań na rzecz transformacji miast i budowania zarówno ich infrastruktury, społeczności i ekonomii z uwzględnieniem wartości i zasad dobra wspólnego. Szukamy propozycji, które badają, poszukują sposobów na wspólnotowe działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju miast, dzielnic, przedmieści czy miasteczek poprzez współpracę społeczności i aktywną partycypację wielu aktorów.
Pomysły można przesyłać do 13 kwietnia 2015, reprezentanci wybranych 50 inicjatyw zostaną zaproszeni do udziału w trzydniowych warsztatach w Szwecji, w dniach 22-25 września. Warsztaty (Idea Camp) będą okazją do nawiązania kontaktów, szukania dalszych inspiracji, wymiany z innymi uczestnikami, rozwinięcia swoich pomysłów.
Szczegóły, regulamin oraz formularz aplikacyjny:
Idea Camp 2015 – Open Call lab (materiały, wniosek oraz warsztaty odbywać się będą w języku angielskim)
Granty na rozwój i badania – uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość przedstawienia szczegółowego już wniosku na dalszy rozwój, badania wokół swoich inicjatyw, a 25 z nich otrzyma dofinansowanie do 10 tys. euro.
W 2014 roku pierwszy Idea Camp odbył się we Francji w Marsylii, gdzie siedzibę ma jedna z organizacji w sieci – Les Têtes de l’Art.
Więcej informacji na temat warsztatów i ich uczestników na stronie Idea Camp 2014
Krytyka Polityczna jest członkiem, zainicjowanej przez Europejską Fundację Kultury, sieci organizacji, działających na polu kultury, na rzecz wspólnoty i demokracji.
Obok Krytyki Politycznej w sieci znajdują się:
– Culture 2 Commons (Operacija:Grad, Clubture, Pravo na grad) z Chorwacji;
– Les Têtes de l’Art z Francji;
– Oberliht z Mołdawii;
– Platoniq (Goteo) z Hiszpanii;
– Subtopia ze Szwecji.
Więcej informacji: ECF Connecting Culture,Communities and Democracy