Miasto

Bitwa o kulturę. #przyszłość – premiera książki Romana Pawłowskiego

Z autorem rozmawiać będą Igor Stokfiszewski i Aleksandra Wasilkowska

30 listopada, poniedziałek, godz. 18.30, Księgarnia Artystyczna, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Bitwa o kulturę. #przyszłość – premiera książki Romana Pawłowskiego

Goście: Roman Pawłowski, Aleksandra Wasilkowska
Prowadzenie: Igor Stokfiszewski

Ze wstępu:

Horyzontem, który wyznacza nasze poszukiwania jest rok 2045. Perspektywa stosunkowo bliska, jak na futurologię, a jednocześnie odległa, jeśli wziąć pod uwagę przyspieszenie technologiczne i tempo zmian cywilizacyjnych. Ustalając dystans czasowy na 30 lat chciałem, aby prognozy i przewidywania obejmowały aktywne życie zawodowe moich rozmówców i rozmówczyń, abyśmy snując fantazje, starali się wyobrazić w nich siebie. […]

Pomieszczone w tej książce prognozy nie są po to, aby wywołać lęk przed #przyszłością, ale by uruchomić refleksję na temat możliwych scenariuszy dla Polski, Europy, świata. William Gibson, twórca gatunku cyberpunk, który m.in. opisał Internet na długo przed jego powstaniem, twierdził, że #przyszłość jest teraz, tylko nierówno rozłożona. Kultura może nam pomóc ją dostrzec, ale to od nas będzie zależało, co z tą wiedzą zrobimy.

O autorze:

Roman Pawłowski (1965) – krytyk teatralny, literacki, telewizyjny i filmowy, publicysta. Zawodowo związany z „Gazetą Wyborczą” jako redaktor działu kultury, wykładał też m.in. w Szkole Laboratorium Dramatu w Warszawie. Autor dwóch antologii polskiego dramatu współczesnego Pokolenie porno i inne niesmaczne utwory teatralne (2003) i Made in Poland (2006) oraz leksykonu New Polish drama. Polish drama in the face of transformation (2008).

Wydawcami książki są Teatr Stary w Lublinie i Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Wstęp wolny. Zapraszamy.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij