Miasto

Andrzej W. Nowak: Technokraci versus neoluddyci.

Jak (nie) dyskutować o kontrowersjach społeczno-naukowych?

18 lutego, wtorek, g. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi (Piotrkowska 101, lewa oficyna, I piętro).

Osiągnięcia naukowe i innowacje technologiczne wywołują społeczne lęki i sprzeciw. Kontrowersyjne kwestie to m.in.: kwestia żywności modyfikowanej genetycznie (GMO), zmiany klimatyczne, szczepienia, nanotechnologia, biotechnologia, energetyka jądrowa, problem wydobycia gazu łupkowego czy eksperymenty na zwierzętach. Współczesna myśl lewicowa, związana z ruchem ekologicznym i rewolucją „1968” ma poważny kłopot z podjęciem krytyki zagadnień z obszaru technonauki. Nadkrytyczna, neoluddyczna postawa paraliżuje możliwość jej realnej krytyki. Dochodzi do prostego klinczu pomiędzy technokratami, ideologicznymi scjentystami i neoluddytami.

Czas wyjść z tego impasu, pokazać w jaki sposób można oddzielać technonaukę od neoliberalnej rzeczywistości. Emancypacja jest możliwa nie przeciw technonauce, ale także dzięki niej.

Andrzej W. Nowak — doktor filozofii, adiunkt w Instytucie Filozofii UAM. Interesuje się problematyką z zakresu ontologii społecznej, społecznych studiów nad nauką oraz nieklasycznej socjologii wiedzy (szczególnie teorią aktora-sieci Bruno Latoura). Popularyzator na gruncie polskim teorii nowoczesnego systemu-świata Immanuela Wallersteina. Obecnie kieruje projektem badawczym dotyczącym relacji struktur wiedzy wobec kontrowersji naukowo-społecznych. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych, aktywny uczestnik życia naukowego, także w blogosferze.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij