„Ośmielamy się przesłać Panu wydaną przez nas książkę Pawła Brykczyńskiego pt. Gotowi na przemoc. Mord, antysemityzm i demokracja w międzywojennej Polsce”.
Szanowny Panie Prezydencie,
w związku z licznymi kontrowersjami, jakie wywołał podpisany przez Pana ostatnio projekt ustawy o IPN, a także dyskusją na temat rozliczeń z trudną historią stosunków polsko-żydowskich w XX wieku, w której również Pan Prezydent niejednokrotnie zabierał głos – począwszy od telewizyjnej debaty kandydatów na Prezydenta RP w dniu 17 maja 2015 roku – ośmielamy się przesłać Panu wydaną przez nas książkę Pawła Brykczyńskiego pt. Gotowi na przemoc. Mord, antysemityzm i demokracja w międzywojennej Polsce poświęconą między innymi tej złożonej problematyce.
Mając w pamięci słowa amerykańskiego filozofa George’a Santayany, iż „ci, którzy nie pamiętają przeszłości, skazani są na jej powtarzanie”, życzymy Panu Prezydentowi – jako zatroskani obywatele Rzeczpospolitej – inspirującej lektury oraz wielu owocnych refleksji, także natury politycznej.
Z wyrazami szacunku
Wydawnictwo Krytyki Politycznej
**
Gotowi na przemoc. Mord, antysemityzm i demokracja w międzywojennej Polsce
Paweł Brykczyński
W grudniu 1922 roku nowa Rzeczpospolita Polska demokratycznie wybrała swego pierwszego prezydenta Gabriela Narutowicza. Ponieważ zagłosowała na niego między innymi partia żydowska, wroga jej frakcja antysemitów domagała się od niego rezygnacji. Już po kilku godzinach w Warszawie wybuchły krwawe rozruchy, a tydzień później prezydenta zamordowano. Po tych zdarzeniach radykalna prawica umocniła się w swym twierdzeniu, że tylko „etniczni Polacy” powinni rządzić Polską, a lewica po cichu na to przystała.
Opowiadając tę wstrząsającą historię, Paul Brykczynski bada skomplikowane powiązania antysemityzmu, nacjonalizmu i przemocy w polskiej polityce Międzywojnia. Choć książka skupia się na naszym kraju, pomaga też zrozumieć wzrost znaczenia antysemickiej prawicy w ówczesnej Europie i poza nią – a także wpływ przemocy na dyskurs i kulturę polityczną.