W tym roku Kampania Przeciw Homofobii po raz czwarty przyzna Korony Równości – nagrody dla osób, które przez ostatnie 12 miesięcy działały szczególnie aktywnie na rzecz społeczności LGBT+.
O tym, do kogo powędrują tegoroczne Korony Równości, zdecydujecie wy, zgłaszając nominacje w plebiscycie. Wystarczy wejść na stronę www.koronyrownosci.pl i zgłosić propozycje kandydatur w sześciu kategoriach: Zaangażowanie Społeczne, Równe Traktowanie, Życie Polityczne, Prawo, Media i Ludzie Internetu.
Nagrody przyznawane w ramach plebiscytu zostały uznane w ciągu ostatnich lat za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w Polsce, które można otrzymać w wyniku działalności na rzecz społeczności LGBT+. Celem Kampanii Przeciw Homofobii, która organizuje ten plebiscyt od 2019 roku, jest nagrodzenie osób i grup, które w okresie ostatnich 12 miesięcy wyróżniły się szczególnym zaangażowaniem w aktywności zmierzające ku poprawie sytuacji osób LGBT+. Nagrody są przyznawane w kategoriach: Zaangażowanie Społeczne, Równe Traktowanie, Życie Polityczne, Prawo, Media i Ludzie Internetu. W poprzednich latach trafiły one m.in. do Wandy Traczyk-Stawskiej, Janiny Bąk, Antona Ambroziaka i Agnieszki Dziemianowicz-Bąk.
KPH wręcza również nagrody specjalne, które trafiły m.in. do Adama Bodnara, Kim Lee i Krzysztofa Gonciarza.
czytaj także
Od ciebie zależy, kto wygra
Specyfiką plebiscytu Korony Równości jest to, że o tym, kto zwycięży, może zadecydować każdy/a/e, i to już od pierwszego etapu – nominacji. Aby wziąć udział w nominacjach, wystarczy wejść na stronę www.koronyrownosci.pl, zgłosić wybrane przez siebie osoby lub grupy i krótko uzasadnić swój wybór. Czas na zgłaszanie kandydatur mija 2 sierpnia.
Z nadesłanych propozycji kapituła konkursowa w składzie: dyrektor KPH Slava Melnyk, osoby współprzewodniczące zarządu – Anna Maria Szymkowiak i Urszula Jakubowska oraz zeszłoroczne laureatki – Janina Bąk i Maja Heban wybierze po trzy osoby/grupy nominowane w każdej z kategorii. W sierpniu odbędzie się plebiscyt, który rozstrzygnie, kto otrzyma tegoroczne nagrody. Korony Równości zostaną wręczone 8 września 2022.
Widzimy i doceniamy
„Ideą Koron Równości jest nagrodzenie osób, których działalność na rzecz osób LGBT+ wyróżnia je w sposób szczególny. Jako KPH chcemy pokazać ludziom, którzy decydują się poświęcić swój czas i energię na walkę o równe prawa osób LGBT+, że my to widzimy i doceniamy. Mówiąc my, mam na myśli całą społeczność, ponieważ o tym, kto wygra, zadecydować może każdy, kto weźmie udział w głosowaniu. A to naszym zdaniem czyni Korony Równości jeszcze bardziej wartościowymi nagrodami” – mówi Slava Melnyk, dyrektor KPH.