Nie poddajemy się, chcemy dalej wydawać pismo. Zachęcamy do wsparcia wydania 48. numeru „Krytyki Politycznej”.
Cześć, nazywam się Julian Kutyła i jestem redaktorem naczelnym pisma „Krytyka Polityczna”. Może zauważyliście, że ostatnio to pismo ukazuje się rzadziej – otóż nie dzieje się tak bez powodu. Od trzech lat nie dostajemy praktycznie żadnych dotacji od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uznaniem ministerstwa od pewnego czasu nie cieszą się już ani nasze projekty działań kulturalnych, ani projekty książkowe, ani też wydawanie czasopisma. Dziwnym trafem zbiegło się to z wygraną w wyborach 2015 roku Zjednoczonej Prawicy i przejęciem Ministerstwa Kultury przez jej nominata.
Gdy tylko istnieje taka możliwość, staramy się odwoływać od decyzji ministerstwa, sprawa ląduje wówczas na biurku ministra Glińskiego (zapewne się domyślacie, jaką decyzję podejmuje pan minister). Podobnie było w przypadku ostatniego rozdania dotacji na wydawanie czasopism społeczno-kulturalnych. Do otrzymania dotacji w trybie normalnym zabrakło nam naprawdę niewiele – ledwie dwóch punktów. Złożyliśmy więc odwołanie. Jednak i tym razem się nie udało, choć dotacje – po rozpatrzeniu odwołań – otrzymały ostatecznie nawet pisma, których wnioski oceniono niżej niż nasz. Przypadek?
Za wydawanie drukowanej wersji „Krytyki Politycznej” odpowiadam od jakichś 10 lat i kiedy patrzę wstecz, to wydaje mi się, że choć oczywiście zdarzały nam się numery lepsze i gorsze, a w międzyczasie świat mediów papierowych doznał ogromnych przeobrażeń, nigdy nie zeszliśmy poniżej pewnego poziomu. Diagnozowaliśmy bolączki polskiej debaty publicznej, krytycznym okiem przyglądaliśmy się kwestiom z pogranicza kultury, polityki czy ekonomii, wprowadzaliśmy do polskiego obiegu nowe problemy i nowych autorów (rodzimych i zagranicznych). Odnoszę wrażenie, że dla szeroko pojętej polskiej kultury zrobiliśmy już całkiem sporo i tyle samo (a nawet więcej!) możemy jeszcze zrobić w przyszłości. Dlatego nie poddajemy się, chcemy dalej wydawać pismo.
Byłoby mi niezmiernie miło, gdybyście pomogli nam w wydaniu 48. numeru „Krytyki Politycznej”. Chcemy go poświęcić polskiej wsi, a wybór w tym momencie tego akurat tematu nie jest przypadkowy – być może to właśnie o głosy wyborców z terenów wiejskich stoczy się najważniejsza bitwa związana z tegorocznymi wyborami parlamentarnymi. Między innymi dlatego warto się zmierzyć z pokutującymi w naszej wyobraźni mitami dotyczącymi polskiej wsi. Naszymi przewodnikami będą dr hab. Przemysław Sadura i dr Sylwia Urbańska z Instytutu Socjologii UW, którzy od lat badają zmiany na polskiej wsi i doszli do całkiem kontrintuicyjnych wniosków. A jakich? Mam nadzieję, że dowiecie się tego z naszego numeru jeszcze przed jesiennymi wyborami.
Każda osoba, która nam pomoże i wpłaci 20 zł lub więcej, otrzyma od nas 48. numer „Krytyki Politycznej” w prezencie w formie e-booka.