Miasto

Solidarność, robotnicy, transformacja

Spotkanie o problemach transformacji ustrojowej w Polsce z prof. Davidem Ostem. Prowadzenie: Przemysław Witkowski. 25 maja, godz. 18:00, Tajne Komplety.

Jak upadek komunizmu i późniejsze przejście do ustroju kapitalistycznego w Europie Wschodniej odbiły się na ludziach, którzy tego doświadczyli? Jaki wpływ wywarł gniew tych ludzi na cechy nowych demokracji? Czy polityczne zwycięstwo Solidarności sprawiło, że los robotników uległ poprawie?

Na powyższe pytania będziemy starali się odpowiedzieć podczas rozmowy z Davidem Ostem, którą poprowadzi Przemysław Witkowski. 25 maja, piątek, godz. 18:00, księgarnia Tajne Komplety (Przejście Garncarskie 2). Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim.

Miejsce demokracji ludowej zajęło społeczeństwo kapitalistyczne, z licznymi ekonomicznymi i politycznymi nierównościami. Wśród robotników zrodziła się frustracja i gniew, gdy tymczasem ich przywódcy zaczęli ich ignorować, później zaczęli się ich obawiać, by w końcu zepchnąć ich na margines. Robotnicy odwrócili się od liberalnych przywódców, umożliwiając przejęcie kontroli nad Solidarnością przez prawicowych nacjonalistów.

Ost opowiada fascynującą historię o ewolucji społeczeństwa postkomunistycznego w Europie Wschodniej. Książka „Klęska Solidarności”, oparta na prowadzonych przez lata badaniach terenowych w polskich miastach fabrycznych, wywiadach z robotnikami, działaczami związkowymi i politykami oraz wielu materiałach źródłowych, oddaje głos tym, których dotąd nie słyszano.

Autor, niegdyś gorący entuzjasta „Solidarności”, opisuje, jak doszło do tego, że przywódcy ruchu, liberalni inteligenci, „zdradzili” swych robotniczych sojuszników. Z gorliwością neofitów przyjęli modne na Zachodzie koncepcje neoliberalne (w dziedzinie ekonomii), robotnicy stali się natomiast wielkimi przegranymi procesu transformacji.

info częściowo za:

www.polskatransformacja.muza.com.pl

David Ost – amerykański politolog zajmujący się tematyką polskiej transformacji ustrojowej, profesor nauk politycznych w Hobart and William Smith Colleges w stanie Nowy Jork. Wykładał m.in. w nowojorskiej New School for Social Research, oraz na Uniwerstecie Warszawskim i Central European University.Autor takich publikacji jak: „Solidarity and the Politics of Anti-Politics: „Reform and Opposition in Poland Since 1968” oraz „Workers After Workers’ States”. Na język polski została przetłumaczona jego książka „Klęska Solidarności”.

Przemysław Witkowski – dr nauk politycznych, historyk myśli politycznej, poeta, redaktor Odry, felietonista „Ha!artu”, członek Klubu Krytyki Politycznej we Wrocławiu

Dołącz do wydarzenia na facebooku 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij